Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

#MicrosoftEDU - pierwsza konfiguracja i logow...

#MicrosoftEDU - pierwsza konfiguracja i logowanie do Windows 10 S

Jak już wiemy, Windows 10 S ogranicza się do aplikacji pochodzących ze Sklepu Windows. Co w przypadku, gdy spróbujemy pobrać coś innego? Terry Myerson daje nam małą próbkę, wchodząc na stronę z aplikacją "Crazy Picture Editor" i próbując ją pobrać przez przeglądarkę. Choć plik wykonywalny został pobrany, nie można go uruchomić. Pojawia się komunikat, że "Z uwagi na bezpieczeństwo i wydajność Windows 10 S uruchamia tylko zweryfikowane aplikacje ze Sklepu". Jednocześnie w oknie dialogowym pojawia się propozycja podobnej aplikacji zweryfikowanej przez Sklep - w tym przypadku polecany jest Adobe Photoshop Express.

Co jednak w przypadku, gdy nauczyciel zechce korzystać z oprogramowania, które nie posiada odpowiedników w Sklepie? Terry pokazuje, że istnieje łatwa możliwość przejścia urządzenia na Windows 10 Pro. Wystarczy kliknąć przycisk znajdujący się we wspomnianym komunikacie i wejść na stronę Switch to Windows 10 Pro. System w pełnej wersji Pro pozwoli zainstalować pożądaną aplikację.

Teraz czas na małe porównanie pod kątem pierwszego uruchomienia systemu. Na jednym urządzeniu znajduje się Windows 10 Pro z pakietem zainstalowanych aplikacji spoza Sklepu, a na drugim - Windows 10 S. Terry uruchamia jednocześnie oba urządzenia, co odpowiada scenariuszowi pierwszego uruchomienia przez ucznia. W przypadku nowej wersji systemu czas pierwszego logowania wynosi mniej niż 15 sekund, podczas gdy wersji Pro zajmuje to 30-40 sekund.

Dlaczego te kilka sekund ma znaczenie? Microsoft mocno skupił się na czasie ładowania, co zostało wymienione w wyciekłych wcześniej materiałach związanych z minimalnymi wymaganiami sprzętowymi. Odpowiedź Terry'ego jest prosta - chodzi o to, by nauczyciel mógł zacząć nauczać szybciej. To jednak nie wszystko. Każde kolejne logowanie do Windows 10 S zajmuje mniej niż 5 sekund.

Teraz parę słów o pierwszej konfiguracji urządzenia. Administrator może dokonać tego za jednym zamachem, przechodząc przez kolejne kroki edytora. Terry pokazuje, jak zdefiniować adres szkolnego Wi-Fi, skonfigurować ustawienia PC, tło ekranu czy zestaw domyślnych aplikacji - wśród rekomendacji znajdziemy np. Office 2016 i Minecraft: Education Edition.

Co szalenie istotne, ostatnim punktem konfiguracji jest utworzenie klucza USB. Taki klucz umieszczony w urządzeniu zostaje rozpoznany przez Windows, a jego konfiguracja zajmuje nie więcej, niż 30 sekund. Po tym wszystkim klucz można umieścić w kolejnym urządzeniu. Jak przekonuje Terry, umożliwia to pełne skonfigurowanie 600 laptopów przy pomocy 30 kluczy w ciągu jednego dnia.

Krzysztof Sulikowski
2 maja 2017, 16:49
1 683
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 maja 2017, 16:49
1 683
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.