Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Power Throttling, czyli spore oszczędności ba...

Power Throttling, czyli spore oszczędności baterii w Redstone 3

Większość użytkowników Windows uruchamia jednocześnie wiele aplikacji, co zwykle przekłada się na szybszy drenaż baterii. W ostatniej kompilacji Insider Preview (build 16176) zadebiutowała funkcja czerpiąca z najnowszych krzemowych innowacji. Power Throttling - bo pod taką tymczasową nazwą funkcjonuje nowa technologia - z jednej strony pozwala na wielozadaniowość, a z drugiej - przenosi procesor do najbardziej wydajnych trybów działania. Gdy funkcja jest włączona, żywotność baterii wzrasta nawet o 11%.

Choć swój oficjalny (przedpremierowy) debiut zalicza dopiero teraz, Power Throttling po raz pierwszy testowano w kompilacji 15002 (pisaliśmy o tym tutaj), a więc jeszcze w gałęzi Redstone 2 (Creators Update). Microsoft ogłosił, że funkcja wykazała oszczędności w pobieraniu energii przez CPU nawet o 11% w trakcie wykonywania niektórych z najbardziej forsownych działań. Od stycznia throttling doczekał się wielu udoskonaleń, także za sprawą feedbacku Insiderów. No dobrze, ale jak to działa? W Windows zaimplementowano "wyrafinowany system detekcji", który identyfikuje ważne zadania (procesy na pierwszym planie, aplikacje odtwarzające muzykę, aplikacje z którymi użytkownik dokonuje interakcji etc.). Procesom tym przyznawane jest po prostu więcej zasobów, w odróżnieniu od mniej znaczących zadań w tle. Użytkownik może też sam wybrać aplikacje "zarządzane przez Windows", udając się do Ustawień > System > Bateria.

Funkcja jest na razie dostępna tylko dla najnowszych procesorów Intela (6 generacja i wyżej) ze wsparciem dla technologii Speed Shift. Microsoft dodaje, że zastanawia się nad rozszerzeniem wsparcia na inne układy w najbliższych miesiącach. Power Throttling jest zaprojektowany do natychmiastowego działania z praktycznie dowolną aplikacją, jednak w niektórych przypadkach deweloperzy mogą zyskać więcej, dokonując optymalizacji specjalnie pod kątem throttlingu. Do tego posłużą nowe API, które niebawem zostaną udostępnione na MSDN.

Szersze grono użytkowników z nowymi możliwościami zapozna się prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku, gdy Redstone 3 zostanie wprowadzony jako następna duża aktualizacja Windows 10. Nie jest jeszcze jasne, które procesory będą miały szanse z tego skorzystać.

Krzysztof Sulikowski
20 kwietnia 2017, 01:09
1 413
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
20 kwietnia 2017, 01:09
1 413
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.