Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft kupił kolejne 10 mln nici DNA, by p...

Microsoft kupił kolejne 10 mln nici DNA, by przechowywać w nich dane

W zeszłym roku Microsoft na poważnie zajął się badaniami nad wykorzystaniem DNA jako nośnika pamięci. Firma nawiązała współpracę z Twist Bioscience i zakupiła 10 milionów oligonukleotydów DNA z myślą o zapisie danych. Okazuje się, że współpraca trwa nadal, a do projektu dołączają badacze z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Microsoft dokonał przy tym kolejnego dużego zakupu, inwestując w kolejne 10 milionów nici DNA.

Gdy w zeszłym roku obie firmy połączyły siły, DNA zapowiadało się na obiecujący nośnik pamięci. Teraz możemy już mówić o postępach. "Po trwającej ponad rok wspólnej pracy firmy poprawiły zagęszczenie pamięci, redukując przez to koszty przechowywania danych cyfrowych w DNA i pozwalając zakodować więcej danych na nić i zwiększając produkcję DNA". Już po kilku miesiącach od rozpoczęcia współpracy badaczom udało się pomyślnie zapisać 200 MB danych z dokładnością kodowania i dekodowania na poziomie 100%. Podobne badania prowadzone są też przez inne instytucje. Uniwersytet Columbia ogłosił w zeszłym miesiącu, że jego pracownicy przechowują i pobierają z DNA cały system operacyjny, krótki film i parę innych plików. Jeden gram materiału pozwala zapisać nawet 215 petabajtów danych, przy czym nadal jednym z największych problemów są koszta. Naukowcy musieli wydać 7000 dolarów, by zsyntezować DNA z 2 MB danych i 2000 dolarów, by te dane odczytać.

Wysoka cena pozyskiwania i operowania na DNA może się jednak zwrócić. Taki nośnik pamięci ma bowiem zalety, a jedną z nich jest niewiarygodna żywotność. Naukowcy zakładają, że zapisane w ten sposób dane mogą przetrwać tysiące lat i zostać pozyskane bez utraty dokładności odczytu. "Co istotne, DNA nie tylko oferuje wysokie zagęszczenie i bardzo długoterminowe rozwiązanie przechowywania danych, ale też wymaga niewielkich nakładów energii w spoczynku w porównaniu do dzisiejszych technologii przechowywania danych" - mówi Luis Ceze z Uniwersyteu w Waszyngtonie.

DNA może okazać się w przyszłości już nie tyle alternatywą dla dysków twardych, co domyślnym rozwiązaniem w zastosowaniach na dużą skalę. Jak mówi Karin Strauss z Microsoft Research, "wciąż istnieje wiele wyzwań, by pamięć DNA weszła do mainstreamu, choć czujemy się zachęceni pracą, którą udało nam się dotąd wykonać. Zapotrzebowanie na przechowywanie danych rośnie w szaleńczym tempie. Organizacje i konsumenci, którzy potrzebują zapisywać duże ilości danych - na przykład danych medycznych czy osobistych nagrań wideo - będą czerpać korzyści z długoterminowych rozwiązań. Wierzymy, że DNA może dostarczyć tej odpowiedzi".

Krzysztof Sulikowski
19 kwietnia 2017, 14:34
1 690
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 kwietnia 2017, 14:34
1 690
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.