Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Starsze wersje Windows bez aktualizacji przy ...

Starsze wersje Windows bez aktualizacji przy nowych procesorach

Krzemowa innowacja czy przymus upgrade'u? W styczniu zeszłego roku Microsoft opublikował post zatytułowany Windows 10 Embracing Silicon Innovation, w którym ogłosił, że starsze wersje Windows (w tym 7 i 8.1) nie będą wspierać nowszych procesorów. Wówczas dotyczyło to 6 generacji chipów Intel Skylake i ich następców. Aktualizacje miały zostać wstrzymane 17 lipca tego roku.

Microsoft przedłużył jednak wsparcie dla Skylake o rok, a następnie w ogóle zrezygnował z wcześniejszego wygaszenia wsparcia. Wszystkie PC-ty ze Skylake będą aktualizowane odpowiednio do 14 stycznia 2020 r. (Windows 7) i 10 stycznia 2023 r. (Windows 8.1). Nie dotyczy to jednak siódmej generacji Intela (Kaby Lake) i nowych procesorów AMD Ryzen. Według najnowszego raportu Ars Technica aktualizacje zostały ostatecznie wstrzymane dla wszystkich użytkowników Windows 7 i Windows 8.1, którzy na pokładzie swoich komputerów mają najnowsze procesory.

Posunięcie nie jest zaskakujące. O utrzymanych planach wygaszenia wsparcia (poprzez brak dalszych aktualizacji) pisaliśmy ostatnio w marcu. Warto przypomnieć, że Windows 8.1 wciąż pozostaje w fazie podstawowego wsparcia, które potrwa do 9 stycznia 2018 r., co oznacza, że do tego czasu system może jeszcze otrzymywać aktualizacje funkcjonalne. Po tej dacie Windows 8.1 przejdzie na wsparcie rozszerzone, zapewniające wyłącznie aktualizacje bezpieczeństwa i poprawki. W tej fazie cyklu życia znajduje się właśnie Windows 7, który podstawowe wsparcie utracił 13 stycznia 2015 r.

Zapotrzebowanie na starsze systemy Windows z czasem maleje i choć Windows 8/8.1 mają marginalną bazę użytkowników, to pod kontrolą Siódemki działa blisko połowa PC na świecie. Są to jednak często starsze maszyny. Gracze - jak pokazują statystyki Steam - najczęściej wybierają Windows 10, w którym o wsparcie dla najnowszych technologii nie trzeba się martwić.

Redakcja: Krzysztof Sulikowski Opublikowano: 14 kwietnia 2017, 17:03 Odsłon: 1 017 Kategoria: Windows 8

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.