Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Starsze wersje Windows bez aktualizacji przy ...

Starsze wersje Windows bez aktualizacji przy nowych procesorach

Krzemowa innowacja czy przymus upgrade'u? W styczniu zeszłego roku Microsoft opublikował post zatytułowany Windows 10 Embracing Silicon Innovation, w którym ogłosił, że starsze wersje Windows (w tym 7 i 8.1) nie będą wspierać nowszych procesorów. Wówczas dotyczyło to 6 generacji chipów Intel Skylake i ich następców. Aktualizacje miały zostać wstrzymane 17 lipca tego roku.

Microsoft przedłużył jednak wsparcie dla Skylake o rok, a następnie w ogóle zrezygnował z wcześniejszego wygaszenia wsparcia. Wszystkie PC-ty ze Skylake będą aktualizowane odpowiednio do 14 stycznia 2020 r. (Windows 7) i 10 stycznia 2023 r. (Windows 8.1). Nie dotyczy to jednak siódmej generacji Intela (Kaby Lake) i nowych procesorów AMD Ryzen. Według najnowszego raportu Ars Technica aktualizacje zostały ostatecznie wstrzymane dla wszystkich użytkowników Windows 7 i Windows 8.1, którzy na pokładzie swoich komputerów mają najnowsze procesory.

Posunięcie nie jest zaskakujące. O utrzymanych planach wygaszenia wsparcia (poprzez brak dalszych aktualizacji) pisaliśmy ostatnio w marcu. Warto przypomnieć, że Windows 8.1 wciąż pozostaje w fazie podstawowego wsparcia, które potrwa do 9 stycznia 2018 r., co oznacza, że do tego czasu system może jeszcze otrzymywać aktualizacje funkcjonalne. Po tej dacie Windows 8.1 przejdzie na wsparcie rozszerzone, zapewniające wyłącznie aktualizacje bezpieczeństwa i poprawki. W tej fazie cyklu życia znajduje się właśnie Windows 7, który podstawowe wsparcie utracił 13 stycznia 2015 r.

Zapotrzebowanie na starsze systemy Windows z czasem maleje i choć Windows 8/8.1 mają marginalną bazę użytkowników, to pod kontrolą Siódemki działa blisko połowa PC na świecie. Są to jednak często starsze maszyny. Gracze - jak pokazują statystyki Steam - najczęściej wybierają Windows 10, w którym o wsparcie dla najnowszych technologii nie trzeba się martwić.

Krzysztof Sulikowski
14 kwietnia 2017, 17:03
1 495
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
14 kwietnia 2017, 17:03
1 495
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.