Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft udostępnił aktualizacje zbiorcze dl...

Microsoft udostępnił aktualizacje zbiorcze dla wszystkich wersji Windows 10

Mamy dziś drugi wtorek miesiąca, a więc nadszedł czas na kwietniowy Patch Tuesday. Microsoft tradycyjnie więc wypuścił aktualizacje zbiorcze dla wszystkich wspieranych (w praktyce dla wszystkich istniejących) wersji Windows 10. Dziś po raz pierwszy w historii aktualizacje są adresowane do czterech wydań jednocześnie, wliczając w to pierwszą wersję z 2015 roku (10240.17354), wersję 1511 (10586.873), Anniversary Update (14393.1066) i nowo wydany Creators Update (15063.138).

Dziś zmieniło się też nazewnictwo wydania mobilnego. Zamiast "Technical Preview for phones" nowa aktualizacja nosi nazwę "April 2017 Update for Windows 10 Version 10.0.15063.138 for arm-based Phone Devices". Rychło w czas, zwłaszcza że Technical Preview został przemianowany na Insider Preview już przeszło dwa lata temu.

Zacznijmy od Creators Update, który został dziś udostępniony wybranym użytkownikom za pośrednictwem Windows Update. Dzisiejsza aktualizacja zmienia numer wersji na 15063.138 i wprowadza zmiany wyszczególnione w dwóch punktach:

  • Rozwiązane problemy z aktualizacją informacji o strefie czasowej;
  • Aktualizacje bezpieczeństwa dla Scripting Engine, biblioteki przetwarzania obrazów libjpeg, Hyper-V, strerowników trybu jądra, Adobe Type Manager Font Driver, Internet Explorer, Graphics Component, Active Directory Federation Services, .NET Framework, Lightweight Directory Access Protocol, Microsoft Edge oraz Windows OLE.

Warto pochylić się zwłaszcza nad ostatnią pozycją na liście. Dziś w południe pisaliśmy o podatności obejmującej wszystkie wersje Word, która wykorzystywała właśnie technologię OLE (Object, Linking and Embedding). Spodziewaliśmy się łatki i najwyraźniej się jej doczekaliśmy. Po zainstalowaniu dzisiejszej aktualizacji możemy już więc najwyraźniej bez obaw otwierać dokumenty .rtf pobrane z sieci.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, aktualizacje dotarły też do wszystkich trzech poprzednich wersji Windows 10, wnosząc kilkadziesiąt poprawek. Za każdym razem pojawia się wzmianka o aktualizacji bezpieczeństwa dla OLE. Niestety, mija kolejny miesiąc, a rozwiązania nie doczekała się podatność związana nie tyle z bezpieczeństwem, co z prywatnością. Przypomnijmy, że Windows 10 Mobile pozwala otworzyć galerię zdjęć praktycznie każdemu, kto ma fizyczny dostęp do telefonu - także poprawnie zablokowanego. Sztuczka znana jest od co najmniej dwóch miesięcy, jednak Microsoft do teraz zwleka z wydaniem odpowiedniej łatki.

Krzysztof Sulikowski
11 kwietnia 2017, 22:58
2 789
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
11 kwietnia 2017, 22:58
2 789
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.