Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft poprawi bezpieczeństwo sandboxa Edg...

Microsoft poprawi bezpieczeństwo sandboxa Edge w Creators Update

Parę dni temu pisaliśmy o Microsoft Edge jako najczęściej atakowanej przeglądarce na zawodach Pwn2Own. Przeglądarka została pomyślnie zhakowana 5 razy w ciągu 3 dni, a uczestnikom zawodów nie przeszkodziły w tym wymyślne zabezpieczenia. Microsoft ma jednak odpowiedź na wyrafinowane ataki, które czasem dochodzą do skutku. Sandbox, czyli odizolowana niczym maszyna wirtualna warstwa chroniąca Edge, otrzyma dodatkowe wzmocnienia w najbliższej aktualizacji Windows 10.

Microsoft wskazuje na problem ataków z wykonaniem natywnego kodu CPU przy użyciu zdalnej metody Remote Code Execution (RCE). Jako że Edge nie wspiera od pewnego czasu ActiveX, jest w stanie uruchamiać się wewnątrz sandboksowych kontenerów przez cały czas, eliminując ryzyko zaatakowania exploitem. Crispin Cowan z działu Microsoft Edge pisze, że "Jednym z najbardziej efektywnych sposobów wyeliminowania podatności w złożonych aplikacjach jest zminimalizowanie objętości kodu, w którym atakujący mógłby doszukiwać się podatności. Zwykle odnosi się to do redukcji powierzchni narażonej na atak i jest kluczową taktyką w naszej strategii bezpieczeństwa. W tym celu Microsoft Edge w aktualizacji Creators Update [dla] Windows 10 otrzymuje znacząco zmniejszoną powierzchnię narażoną na atak w sandboksie dzięki skonfigurowaniu kontenera aplikacji celem redukcji jego uprawnień".

Najsłabszym ogniwem sandboksów są interfejsy pośredniczące (brokery), które zapewniają dostęp do zasobów zgodnie ze zdefiniowanymi zasadami. Przykładowo, broker pozwala umieścić na stronie odnośnik "wrzuć plik, przeglądając swoje pliki", który pozwala użytkownikowi wybrać plik do przesłania, nie udostępniając przy tym stronie wszystkich swoich plików. Interfejsy pośredniczące są zagrożeniem dla sandboksów, ponieważ same w sobie są kodem, a kod siłą rzeczy może zawierać błędy, a także dlatego, że działają poza sandboksem. Jeśli haker zaatakuje interfejs i uruchomi kod w jego wnętrzu, możliwe będzie wyskoczenie z odizolowanego trybu sandboksa do głównego systemu. W odpowiedzi na taki scenariusz Microsoft Edge odcina dostęp wielu brokerom, ale zostawia go tym potrzebnym. Zminimalizowanie powierzchni tarczy strzeleckiej to jednak nie wszystko, dlatego firma zastosuje wobec brokerów takie same techniki przeciwdziałania exploitom, jak znajdują się w Microsoft Edge.

Zawężenie sandboksowej przestrzeni do przetwarzania zawartości według Microsoft zredukuje dostęp do MUTEXów, WinRT i DCOM API, zdarzeń, dowiązań symbolicznych i urządzeń o odpowiednio 100, 90, 70 i 40%. Szczegóły implementacji znaleźć można na blogu Microsoft Edge Developer.

Krzysztof Sulikowski
26 marca 2017, 22:31
1 240
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 marca 2017, 22:31
1 240
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.