Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Podatność ekranu blokady w Windows 10 Mobile ...

Podatność ekranu blokady w Windows 10 Mobile wciąż niezałatana

Pamiętacie lukę w zabezpieczeniach ekranu blokady Windows 10 Mobile, o której głośno zrobiło się ponad miesiąc temu? Pozwalała ona otworzyć galerię zdjęć praktycznie każdemu, kto ma fizyczny dostęp do telefonu - także poprawnie zablokowanego. Prosta sztuczka szybko zyskała rozgłos, a Microsoft obiecał wydać łatkę, której... ciągle jeszcze nie ma.

Podatność umożliwia przeglądanie biblioteki zdjęć na poprawnie zablokowanym telefonie. Metoda (opisana szczegółowo tutaj) jest banalnie prosta i może z niej skorzystać każdy, kto posiada fizyczny dostęp do urządzenia. Gdy temat stał się powszechnie znany, Microsoft potwierdził, że jest świadomy podatności i szykuje łatkę. Ta miała zostać dołączona do lutowego Patch Tuesday (14.02.2017), ale Microsoft wycofał aktualizacje bezpieczeństwa, tłumacząc to wykryciem usterki w ostatniej chwili przed planowanym wydaniem. Aktualizacja miała nadejść z bliżej nieokreślonym opóźnieniem, co z biegiem czasu wskazywało na marcowy Patch Tuesday. O łatce dotyczącej ekranu blokady nie było jednak mowy.

Wczoraj do użytkowników PC i smartfonów z Windows 10 Anniversary Update (Version 1607) dotarła aktualizacja zbiorcza 14393.953 zawierająca kilkadziesiąt poprawek, w tym 9 krytycznych łatek bezpieczeństwa. Bardzo niewiele z nich (o ile w ogóle) zaadresowano do smartfonów. Tym bardziej na listach zmian nie znalazło się żadne odniesienie do ekranu blokady/rolki aparatu w Windows 10 Mobile. Podatność jest więc nadal aktywna, a Microsoft, który zobowiązał się rozwiązać problem, albo nie mógł dopracować łatki (na co miał ponad miesiąc), albo problem zignorował.

Warto przy tym zaznaczyć, że podatność występuje w stabilnych wydaniach (Production Ring), czyli Anniversary Update. Użytkownicy kompilacji Insider Preview, testujący już przedpremierowo Creators Update, na tego rodzaju włamanie nie są narażeni. Użytkownikom stabilnego wydania pozostaje więc chyba tylko oczekiwanie na aktualizację Creators Update, która zadebiutuje w przyszłym miesiącu na PC. Pozostałe platformy - w tym W10M - otrzymają ją "później", co w zasadzie może oznaczać nawet kilkumiesięczne opóźnienie.

Krzysztof Sulikowski
15 marca 2017, 19:47
1 465
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
15 marca 2017, 19:47
1 465
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.