Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Moc procesorów Ryzen znacznie zmniejszona prz...

Moc procesorów Ryzen znacznie zmniejszona przez Windows 10

Wielu graczy oczekiwało na najnowsze procesory AMD z wypiekami na twarzy. Nic zresztą dziwnego, cała ich linia w założeniu miała zdeklasować procesory Intela, zwłaszcza pod względem stosunku jakość/cena. Krótko po premierze okazało się jednak, że najnowsze komponenty „czerwonych” w wielu przypadkach nie działają tak wydajnie, jak powinny. Co więc było tego powodem?

Po gruntownej analizie wyszło na jaw, iż winny tego stanu rzeczy jest problem spotykany wyłącznie w Windows 10. Powiązany on jest z zachowaniem systemu, który inaczej traktuje procesory Intela/AMD - w przypadku pierwszego z nich, jeden z rdzeni traktowany jest jako główny; w drugim zaś wszystkie traktowane są identycznie, co skutkuje pomieszaniem się priorytetów procesów, powodując mniejszą wydajność sprzętu „czerwonych”. Ponadto okazało się, iż najnowszy system Microsoft ma problemy z identyfikacją pamięci cache wątków procesora, gdyż zamiast faktycznych 20MB, traktuje on owe wątki, jak gdyby było aż 136MB. By poprawić wydajność w grach komputerowych, można wyłączyć opcję SMT w BIOS, jednak jeśli zależy wam na wydajności wielowątkowej, najlepiej tego nie robić.

AMD Ryzen

Praktycznie każdy z całkowicie nowych komponentów początkowo ma problemy techniczne. Na szczęście na ogół są one szybko rozwiązywane, na co zresztą bardzo liczymy. Microsoft już pracuje nad eliminacją tych problemów, wobec czego pozostaje nam tylko czekać na rezultaty.

Amadeusz Labuda
13 marca 2017, 11:19
1 789
Odsłony
Amadeusz Labuda
13 marca 2017, 11:19
1 789
OdsłonyKomentarze

W 10 niczego nie spowalnia, nie powielajcie bzdur https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-Ryzen-and-Windows-10-Scheduler-No-Silver-Bullet
abc, 13 marca 2017, 15:17
Czytałem to - jedyne co ten artykuł potwierdza to to, że problem nie leży w złym identyfikowaniu rdzeni głównych. Problem leży w dwóch miejscach: 1. złą ilość cache"u widoczna per wątek, co już wspomiano wyżej, oraz 2. złe rozlokowywanie wątków pomiędzy moduły CCX. Gdyby to co mówisz było prawdą, że w w10 problemu nie ma, to nie byłoby gier chodzących wyraźnie lepiej na Windows 7 w porównaniu do Windows 10. Druga sprawa - jeśli się przyjrzysz recenzjom na YT, gdzie pokazane było rozłożenie obciążenia na rdzenie to zauważysz, że w wielu grach właśnie występowało rozkładanie wątków najbardziej zajętych pomiędzy rdzenie z różnych modułów CCX - taka sytuacja doprowadza do dramatycznego spadku wydajności. Ogólnie dla mnie to farsa, że procesory projektowane do zastosowań półprofesjonalnych są w większości przypadków testowane w grach, do których w ogóle nie były dostosowane i to jeszcze w jakichś chory niskich rozdzielczościach nie mających nic wspólnego z docelowym użytkowaniem:P Procesory i7 Intela z najwyższej półki (jak 6900k), które nie były projektowane pod gry jak Ryzen R7 też dostają od Core i5 w niektórych grach - jakoś nie widać, aby mówiono o nich, że są średniakami - tak już jest z procesorami projektowanymi pod wydajność wielowątkową, w grach wypadają średnio.
LIDER, 13 marca 2017, 20:07

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.