Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Inteligentne wyszukiwanie w Office 365 Delve ...

Inteligentne wyszukiwanie w Office 365 Delve i Microsoft Graph

Microsoft zapowiedział nadchodzącą falę usprawnień dla aplikacji Delve, która będzie oferować bardziej spersonalizowane i użyteczne wyniki wyszukiwania wewnątrz firmy. Podobne aktualizacje przypadną też w udziale Microsoft Graph i innym produktom opartym na jego funkcjonalności. W jaki sposób pomoże w tym sztuczna inteligencja?

Delve jest aplikacją należącą do pakietu Office 365, której zadaniem jest wyciąganie zawartości i ludzi z wewnątrz organizacji w sposób szybki i efektywny. Delve może podsunąć nam nie tylko osoby, z którymi często się kontaktujemy, ale także przypisane do nich dokumenty, projekty nad którymi wspólnie pracujemy i inne przydatne informacje. Delve, który oparty jest na inteligentnej technologii Microsoft Graph, pracuje ze wszystkimi typami informacji w oparciu o zezwolenia, pozycje i inne dane personalne o pracownikach i użytkownikach. Microsoft zapowiada jednak, że rezultaty wyszukiwania mogą być jeszcze lepiej spersonalizowane. Czego dokładnie się spodziewać?

Delve rozszerzy swoją funkcjonalność w dwóch obszarach. Po pierwsze, można będzie powrócić do tego, co robiliśmy wcześniej. Gdy klikniemy pole wyszukiwarki, nim zdążymy cokolwiek wpisać, wyświetlą się rezultaty związane z tym, co robiliśmy ostatnio. Gdy zaczniemy wpisywać tekst, rezultaty będą się dynamicznie dostosowywać. Po drugie, poprawiono odkrywanie nowych informacji. Gdy w tej fazie wyszukujemy zawartość, ludzi i strony organizacji, zawartość będzie prezentowana w kolejności najbardziej odpowiadającej użytkownikowi. Przykładowo, dokumenty, nad którymi pracujemy z innymi, znajdą się wyżej od pozostałych dokumentów.

Podobne aktualizacje otrzyma też technologia Microsoft Graph. Do sieci wzajemnych powiązań dodane zostaną dokumenty pochodzące z Office 365 Groups, nowoczesne załączniki z Outlook i nie tylko. Microsoft podkreśla tu, że "szeroki zakres zawartości odgrywa ważną rolę, nie tylko jeśli chodzi o wyciąganie ważnych osób i treści, ale też umożliwiając bardziej spersonalizowane i dopasowane doświadczenie, bazujące na owych dodanych sygnałach z zawartości i interakcji międzyludzkich". Microsoft Graph będzie się też charakteryzował podwyższoną wydajnością i świeżością treści. Chodzi tu m.in. o czas, potrzebny by nowa zawartość pojawiła się w wynikach wyszukiwania. Dopasowanie kontekstu jest teraz opracowywane przed wyświetleniem wyników i wyświetlana wraz z zapytaniem w indeksie wyszukiwania. Microsoft dodaje tu również, że "wszystko to odbywa się z zachowaniem wymagań i oczekiwań adminów i użytkowników na najwyższym poziomie bezpieczeństwa danych i prywatności".

Pierwsza fala aktualizacji Delve dotrze do użytkowników First Release w przyszłym tygodniu, a kolejne rozszerzenia będą pojawiać się w następnych tygodniach i miesiącach. Ogólna dostępność wspomnianych tu funkcji przewidziana jest na lato tego roku. Microsoft zapowiada ponadto implementację bardziej spersonalizowanego wyszukiwania w innych swoich produktach, takich jak SharePoint czy OneDrive dla Firm.

Krzysztof Sulikowski
17 lutego 2017, 15:26
947
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
17 lutego 2017, 15:26
947
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.