Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft udostępnia otwartoźródłowe narzędzi...

Microsoft udostępnia otwartoźródłowe narzędzia do budowy dronów i robotów

Drony jako stosunkowo nowa gałąź w elektronice użytkowej zdążyły już narobić kłopotów, zwłaszcza jeśli chodzi o naruszanie przestrzeni powietrznej zarezerwowanej dla innych pojazdów czy obiektów. Nieprzemyślana zabawa z dronem może zakończyć się zderzeniem z innym pojazdem, zniszczeniem mienia czy nawet zranieniem ludzi. Niektóre firmy - w tym ostatnio także Microsoft - próbują już implementować rodzaj świadomości zagrożeń, która zniwelowałaby możliwość wypadków.

Ostatni wkład w inteligencję dronów pochodzi od Microsoft AI and Research, który udostępnia zestaw narzędzi pomocnych w treningu dronów, robotów i innych urządzeń, by stały się bezpieczniejsze i bardziej czujne. Oparte na silniku Unreal narzędzia udostępniono już w wersji beta. Open source'owy symulator nosi nazwę Aerial Informatics and Robotics Platform i - jak mówią twórcy - "jego celem jest dostarczenie realistycznej symulacji wraz z narzędziami dla projektantów i deweloperów, by mogli bez przeszkód generować duże pakiety danych treningowych, których potrzebują". Aerial Informatics and Robotics Platform radzi sobie z dwoma problemami: dużą ilością danych potrzebnych do treningu i debugowaniem w symulatorze. Platforma sięga po ostatnie osiągnięcia w komputerowym odwzorowaniu fizyki i percepcji, by tworzyć realistyczne symulacje. Przykład możemy zobaczyć na wideo w YouTube:

Dlaczego badacze z Microsoft postawili akurat na symulację? "Realizm oparty na efektywnie generowanych danych naziemnych pozwala studiować i wykonywać złożone misje, które mogłyby okazać się czasochłonne i ryzykowne w świecie rzeczywistym. Przykładowo, zderzenie w symulatorze nie kosztuje praktycznie nic, a dostarcza użytecznych informacji, które pomogą dopracować projekt". Microsoft mówi też o wyzwaniach, jakie stoją przed twórcami uważnych maszyn. Chodzi głównie o konieczność wsparcia dla zróżnicowanego software'u i hardware'u, ale też i szybkość, z jaką w tej dziedzinie dochodzi do innowacji. Aerial Informatics and Robotics framework ma temu sprostać dzięki budowie modularnej. Platforma działa z typowymi interfejsami robotycznymi, takimi jak Robot Operating System (ROS) i dostarcza gotowych modeli robotów wraz z sensorami. Dodatkowo oferowane jest wsparcie dla symulacji typu hardware-in-the-loop (HIL) i software-in-the-loop (SIL), a także licznych protokołów (np. MavLink). Użytkownik może dość łatwo dodawać do symulacji nowe czujniki i spersonalizowane modele robotów. Wszystko to działa na Linuksie i Windowsie, a kod źródłowy pozostaje otwarty.

Pierwszymi maszynami, które zaimplementowano w platformie, były Quadrotory, mające szerokie zastosowania użytkowe i naukowe ze względu na swoją budowę, odporność, wbudowaną kamerę etc. Wszystkie niezbędne pliki i materiały związane z Aerial Informatics and Robotics Platform można już pobrać bezpłatnie z repozytorium GitHub.

Krzysztof Sulikowski
16 lutego 2017, 12:49
1 598
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
16 lutego 2017, 12:49
1 598
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.