Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

C#, F#, Visual Basic - Microsoft o swojej str...

C#, F#, Visual Basic - Microsoft o swojej strategii względem .NET

Developers, developers, developers, developers... Słynna mantra Steve'a Ballmera po paru latach jedynie przybrała na znaczeniu. Microsoft nie zapomina o deweloperach i dedykowanej im platformie .NET. Każdy z jej języków przeszedł (i nadal przechodzi!) swoją własną ścieżkę ewolucji, a Microsoft chce podzielić się zarysami strategii na przyszłość. Z ostatniego wpisu na blogu .NET dowiadujemy się o planach względem C#, Visual Basic oraz F#.

C#

"Będziemy rozwijać C#, by odpowiedzieć na ewoluujące potrzeby deweloperów i utrzymać go jako pierwszorzędny język programowania. Będziemy dokonywać innowacji agresywnie, będąc bardzo ostrożnym, by zachować ducha tego języka. Mając na uwadze różnorodność bazy deweloperskiej, będziemy preferować poprawianie języka i wydajności, co przynosi pożytek większości deweloperów, unikając zbytniego skupiania się na danym segmencie. Będziemy kontynuować ulepszanie szerszego ekosystemu i zwiększaniu jego roli w przyszłości C#, utrzymując mocne zarządzanie decyzjami projektowymi, by mieć pewność kontynuowania zgodności" - pisze Microsoft odnośnie do języka C#. Jako że każda kolejna wersja C# była swego rodzaju ewolucją, nie inaczej będzie w przypadku C# 7.0. Najważniejszymi obszarami będą Tuples i Pattern Matching, przekształcające i usprawniające przepływ danych oraz zapewniające kontrolę w kodzie.

Visual Basic

"Będziemy utrzymywać prostotę i przystępność Visual Basic. Zrobimy wszystko, co konieczne, by zachować go jako obywatela pierwszej klasy w ekosystemie .NET: Gdy kształt API ewoluuje jako rezultat nowych funkcjonalności C#, dla przykładu, użytkowanie tych API powinno wydawać się naturalne w VB. Będziemy skupiać się na międzyjęzykowym doświadczeniu narzędzi, wiedząc, że wielu deweloperów VB używa też C#. W innowacjach skupimy się na kluczowych scenariuszach i domenach, w których VB jest popularny" - pisze Microsoft, wspominając, że VB 15 idzie w parze z podzbiorem nowych funkcjonalności C# 7.0, takich jak Tuples, zawieranych w sygnaturach API.

F#

"Będziemy umożliwiać i zachęcać społeczność do mocnego uczestnictwa w F#, kontynuując budowanie niezbędnej infrastruktury i narzędzi, będących dopełnieniem wkładu społeczności. Uczynimy F# najlepiej wyposażonym językiem funkcjonalnym na rynku, ulepszając język i doświadczenie korzystania z narzędzi, usuwając kłody na drodze leżące przed współautorami i adresując punkty zapalne, by zawęzić lukę w doświadczeniu między C# i VB. Gdy nowe funkcje językowe będą pojawiać się w C#, upewnimy się, że są one też odpowiednio interoperacyjne z F#. F# będzie nadal celować w platformy, które są ważne dla jego społeczności" - pisze Microsoft.

Więcej o strategiach i szczegółach implementacji w kluczowych językach .netowych przeczytać możecie na stronie .NET Blog.

Krzysztof Sulikowski
5 lutego 2017, 22:55
1 695
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 lutego 2017, 22:55
1 695
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.