Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cloud Shell - powstaje lżejsza wersja Windows...

Cloud Shell - powstaje lżejsza wersja Windows dla słabszych urządzeń

Tydzień temu pisaliśmy o pracach nad nową skalowalną powłoką dla Windows o nazwie Composable Shell (CSHELL), która ma umożliwić systemowi dopasowanie obrazu w czasie rzeczywistym do dowolnego urządzenia. Wygląda to na kolejny krok do całkowitego ujednolicenia Windows 10 w kontekście wielu urządzeń o różnych architekturach. Okazuje się, że Microsoft pracuje nad jeszcze jedną powłoką, w której pierwsze skrzypce odgrywać będzie chmura.

Jak wynika z najnowszego raportu Brada Samsa z Petri.com, Microsoft pracuje nad nową powłoką dla Windows, która funkcjonuje pod nazwą Cloud Shell. Choć na razie niewiele wiadomo na jej temat, Sams powołuje się na udostępniony mu dokument, w którym Cloud Shell opisywany jest jako "lekka iteracja Windows, zaprojektowana dla nowoczesnego komputerowego świata". Pierwsza prezentacja nastąpi prawdopodobnie jeszcze w 2017 roku, choć nie została wskazana żadna konkretna data. W skład Cloud Shell wchodzić ma ponadto Sklep Windows oraz framework UWP.

Źródło: SU Walls

Wiemy, że Microsoft stara się modernizować Windows i dostosowywać go do możliwie najszerszego spektrum urządzeń. Owocem tych prób był choćby Windows RT, jednak eksperyment ostatecznie uznano za nieudany. Prace nad Cloud Shell mogą być kontynuacją wcześniejszego projektu. Brad Sams spekuluje, że chmurowa powłoka może zostać wykorzystana przy uruchamianiu pełnej wersji Windows 10 na urządzeniach z ARM, co mogłoby stanowić koniec kariery Windows 10 Mobile, który podzieliłby los Windows RT. Pierwsze urządzenia ARM z pełną Dziesiątką mają zadebiutować w drugiej połowie tego roku, a więc kilka miesięcy po pierwszych urządzeniach z układem Snapdragon 835, stanowiącym minimum dla Windows 10.

Cloud Shell może stanowić klucz do idei 'Windows 10 dla mas'. Za utrzymywanie systemu w dużej mierze odpowiadałaby chmura, co pozwoliłoby odciążyć słabsze urządzenia. Windows 10 będzie więc dosłownie strumieniowany tam, gdzie sprzęt nie zapewnia odpowiednich zasobów obliczeniowych. Warto podkreślić, że są to na razie w większości dość mgliste wnioski, aczkolwiek poparte wcześniejszymi wypowiedziami i eksperymentami Microsoftu. Liczymy, że więcej szczegółów poznamy na konferencji BUILD 2017, która odbędzie się w maju i którą - jak zwykle - będziemy dla Was szczegółowo relacjonować.

Krzysztof Sulikowski
26 stycznia 2017, 19:04
2 169
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 stycznia 2017, 19:04
2 169
OdsłonyKomentarze

czyli krok do wspaniałej przyszłości, gdzie bez chmury już nic nie zadziała, a wszyscy zostaną totalnie uzależnieni od ojcowskiego kabelka do centrali i totalnej kontroli Microsoftu. Chcącym zachować niezależność pozostanie Linuks i w sumie dobrze, bo potencjał jaki w nim drzemie może stać się prawdziwą przeciwwagą dla różnych dyktatorów w przyszłości
Al, 30 stycznia 2017, 17:44

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.