Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Lumia 1020 jako element cyfrowego mikroskopu

Lumia 1020 jako element cyfrowego mikroskopu

Od premiery Lumii 1020 minęły już prawie 4 lata, lecz przez ten czas 40-megapikselowy smartfon z Windows Phone nie doczekał się godnego następcy. Fotograficzny smartfon znalazł ostatnio zastosowanie w laboratorium zajmującym się sekwencjonowaniem DNA. W połączeniu z technologią laboratoryjną Lumia 1020 tworzy unikatowy, miniaturowy mikroskop.

Rozwiązanie opracowane przez zespół naukowców z UCLA w Szwecji zawiera m.in. typowe szkiełka mikroskopowe, roztwory do oznaczania, dwie kompaktowe diody laserowe do obrazowania fluorescencyjnego, białą diodę do obrazowania transmisji jasnego pola i wydrukowany w 3D futerał. Microsoft wykorzystuje też aparat Lumii 1020, by wykrywać fluorescencyjne produkty reakcji sekwencjonowania DNA w komórkach i tkankach, umożliwiając lekarzom wykonywanie konkretnych sekwencji DNA i analiz molekularnych np. na tkankach nowotworowych, wykorzystując kompaktowe urządzenie. Takie rozwiązanie pozwala zdobyć wiele informacji o nowotworze za pomocą sprzętu, który faktycznie mieści się w kieszeni.

"Diagnostyka molekularna prowadzona na miejscu ['przy łózku pacjenta'] potrzebuje obecnie konfiguracji działającej przy ograniczonych zasobach. Efektywne zarządzanie szerokim zakresem stanów chorobowych jest ograniczone przez brak informacji molekularnych" - piszą badacze - "Z szybko rosnącymi możliwościami obrazowania i detekcji, mocy obliczeniowej i łączności, telefony komórkowe pomagają przenieść pomiary biomedyczne ze środowiska laboratoryjnego w warunki polowe". Przypomnijmy jeszcze, że nad podobnym zastosowaniem smartfonów pracuje także HP, który przedstawił w ubiegłym roku koncepcję "HP Elite x3 jako przenośne laboratorium medyczne".

Artykuł został opublikowany w Nature Communications. Zawarte tam opisy mogą przyczynić się do rozwoju zaawansowanej medycyny w miejscach, gdzie brakuje odpowiednio wyposażonych laboratoriów diagnostyki molekularnej. Jest to też świetny przykład wykorzystania nieodżałowanej Lumii 1020, która być może uratuje teraz komuś życie.

Krzysztof Sulikowski
18 stycznia 2017, 15:44
1 705
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
18 stycznia 2017, 15:44
1 705
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.