Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

ChakraCore ma już rok. Microsoft pogłębia wsp...

ChakraCore ma już rok. Microsoft pogłębia wsparcie dla Linuksa

Kilka dni temu minął pierwszy rok od umieszczenia ChakraCore w repozytorium GitHub na licencji MIT. Z tej okazji Microsoft wystosował krótkie podsumowanie i zarysował plany dalszego rozwoju głównego komponentu silnika Chakra JavaScript, który napędza przeglądarkę Microsoft Edge.

W lipcu zeszłego roku pojawiła się eksperymentalna implementacja interpretera i runtime'u ChakraCore dla 64-bitowego Linuksa (Ubuntu 16.04 LTS and Clang 3.8+). Od tego czasu wysokiej jakości interpreter ChakraCore JavaScript może działać na platformie Linux. Jako funkcjonujący od roku projekt open source'owy, ChakraCore doczekała się wielu ulepszeń. "W tym okresie mieliśmy ponad 70 współautorów, zarówno wewnętrznych, jak i z zewnątrz, dających bezpośredni wkład w kod ChakraCore, a także wielu innych członków społeczności JavaScript współpracujących z nami, zarówno samodzielnie, jak i z poziomu organizacji" - czytamy na blogu Microsoft Edge Developer. Na bazie ChakraCore działają m.in. takie produkty i usługi, jak TypeScript, Open Translators to Things czy HoloJS. Microsoft wspomina też o zewnętrznych projektach - testowym pakiecie w WebKit i SpiderNode w oparciu o ChakraShim.

Większość architektury ChakraCore dla Windows została już przeportowana na Linuksa. Twórcy pracują jeszcze nad brakującymi komponentami - wsparciem dla internacjonalizacji, optymalizacją charakterystyki i poprawkami błędów. W przyszłości wsparcie dla Linuksa będzie jeszcze mocniejsze. Microsoft zapowiada wyższą jakość wydań, współpracę ze społecznością Node.js nad projektem NAPI (ABI Stable Node API), wsparcie dla większej liczby funkcji JavaScript i WebAssembly i poprawę wydajności w typowych scenariuszach użytkowania.

Na koniec mamy jeszcze odnośniki dla deweloperów - instrukcje wykorzystania ChakraCore w Windows, Linux i macOS, oraz harmonogram, w którym wyszczególniono planowane zmiany.

Krzysztof Sulikowski
16 stycznia 2017, 18:21
1 122
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
16 stycznia 2017, 18:21
1 122
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.