Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 już u ponad 50% użytkowników Steam...

Windows 10 już u ponad 50% użytkowników Steam. Gracze inwestują też w sprzęt

Jeszcze wczoraj przytaczaliśmy grudniowe statystyki systemów desktop, z którego wynika, że prawie co czwarty PC działa pod dyktando Windows 10, podczas gdy Windows 7 wciąż ma niemal połowę udziałów. Zakładaliśmy też, że na Steamie będzie dokładnie odwrotnie. Jako że Steam opublikował już wyniki z ostatniego miesiąca, nasze przypuszczenia możemy w końcu zweryfikować.

Jeszcze w listopadzie Windows 10 nie mógł poszczycić się 50% udziałem na rynku desktop (wśród użytkowników Steam), ale w grudniu magiczna bariera została przekroczona. Windows 10 (64-bit) zyskał 0,73 pkt proc., a Windows 10 (32-bit) 0,02 pkt, co sumarycznie daje Dziesiątce udziały rzędu 50,35% i czyni z niej najczęściej wybierany przez graczy system. Spośród wszystkich wersji Windows zyskała tylko 10. Najwięcej (w przeciwieństwie do ogólnych wyników NetMarketShare) stracił 64-bitowy Windows 7 (-0,22 pkt) i 64-bitowy Windows 8.1 (-0,10 pkt). Dokładną listę możecie sprawdzić poniżej:

Co jeszcze wynika z ostatniego raportu Steam? Można odnotować niewielką stratę udziałów OS X (-0,15 pkt) i Linuksa (-0,01 pkt) na rzecz Windows (+0,20 pkt). Widzimy też, że 8 GB RAM to już dla wielu graczy za mało. Upgrade'u dokonuje się głównie na rzecz 12 lub więcej GB (+0,15 pkt). Podobnie wygląda to z procesorami 2.3 Ghz - 2.69 Ghz. Coraz częściej taktowanie rdzenia wynosi 2.7 Ghz - 2.99 Ghz lub nawet powyżej 3.7 Ghz. Sporo zyskuje moc graficzna komputerów. Karty graficzne z 1024 MB VRAM ma już ponad co trzeci użytkownik Steama. Coraz więcej graczy decyduje się też na karty z wyższej półki.

Rosnąca moc podzespołów wśród użytkowników Steam to prawdopodobnie efekt minionego sezonu świątecznego, który jak co roku charakteryzuje się zwiększoną sprzedażą komputerów, a te - jak wiemy - trafiają dziś na rynek przede wszystkim z preinstalowanym Windows 10. Jeśli jesteście zainteresowani bardziej szczegółowym trendami, nie zapomnijcie odwiedzić portalu Steam, by rzucić okiem na śieżutką ankietę dotyczącą sprzętu i oprogramowania.

Krzysztof Sulikowski
2 stycznia 2017, 19:16
1 684
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 stycznia 2017, 19:16
1 684
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.