Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 już prawie na co czwartym PC. Użyt...

Windows 10 już prawie na co czwartym PC. Użytkowników traci Ósemka

We wrześniu ubiegłego roku Microsoft pochwalił się 400 milionami aktywnych urządzeń z Windows 10. Chociaż od ogłoszenia tamtego kamienia milowego danych nie zaktualizowano, wszystko wskazuje na to, że nowych instalacji systemu jedynie przybywa. Już teraz Windows 10 znajduje się na prawie 25% PC z całego świata. Jako że mamy nowy miesiąc, nadszedł czas na statystyki od NetMarketShare, które pod paroma względami mogą okazać się zaskakujące.

Zacznijmy od Windows 10, który według badań NetMarketShare był w minionym miesiącu zainstalowany na 24,36% urządzeń desktop. Jeśli trend z ostatnich miesięcy będzie utrzymany, najnowsze pulpitowe okienka prawdopodobnie przekroczą magiczną barierę 25%. Teraz powinniśmy sobie zadać pytanie: czyim kosztem? Odpowiedź nie jest wcale tak oczywista. Podczas gdy Dziesiątka stale zyskuje, w ostatnich miesiącach niewiele straciła Siódemka i XP. Na Windows 10 przesiadają się więc głównie użytkownicy Windows 8.1, który z prawie 10% udziałów w styczniu 2016 roku spadł do 6,90%. Z podstawowej wersji Windows 8 korzysta z kolei jeszcze dodatkowy 1,66% użytkowników. Pierwsza pozycja nieustannie należy do Windows 7 (48,34%), a trzecia do Windows XP (9,07%).

W zeszłym miesiącu zyskał więc nie tylko Windows 10 (+0,64 pkt proc.), ale i Windows 7 (+1,17 pkt) i Windows XP (+0,44 pkt). Można więc założyć, że część byłych użytkowników Ósemki odchodzi nie na rzecz nowszego systemu, ale jednej z poprzednich edycji. Na potwierdzenie tej hipotezy przywołajmy statystyki liczbowe z ostatnich 11 miesięcy:

W ogólnym zestawieniu proporcje udziałów Windows 10 i Windows 7 prezentują się właśnie tak, ale całkiem odwrotnie wygląda to wśród graczy. Według ostatniego raportu od Steam z najnowszych Okienek korzysta już niecałe 50% zalogowanych graczy, podczas gdy z Siódemki - nieco ponad 34%.

Krzysztof Sulikowski
1 stycznia 2017, 22:17
1 977
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
1 stycznia 2017, 22:17
1 977
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.