Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Dotknąć hologramu - nowa technologia UltraHap...

Dotknąć hologramu - nowa technologia UltraHaptics dla HoloLens

Zakładane na głowę zestawy VR/AR zalewają nasze zmysły bodźcami - zdawałoby się - ze wszystkich stron. Wrażenia dotykowe i słuchowe to jednak nie wszystko. Prawdziwej immersji nie sposób osiągnąć, jeśli pominiemy zmysł dotyku. Nad opracowaniem odpowiedniej technologii głowi się już nie tylko Microsoft Research, który w tym roku zaprezentował mocno prototypowe technologie NormalTouch i TextureTouch, ale i Francuzi z firmy Immersion, którzy kwestię dotyku chcą rozwiązać... dźwiękiem.

Jedną z największych wad hologramów jest fakt, iż nie można ich dotknąć, bo nie stawiają żadnego fizycznego oporu. Interakcja jest możliwa poprzez różnego rodzaju gesty wykonywane w powietrzu, co nie jest do końca satysfakcjonujące i uniemożliwia wykonywanie bardziej precyzyjnych manipulacji wirtualnymi obiektami. Francuska firma Immersion opracowała sposób na wprowadzenie kolejnego zmysłu do doświadczenia HoloLens. Chodzi o urządzenie UltraHaptics, które wykorzystuje matrycę głośników ultradźwiękowych, wytwarzających uczucia dotyku u użytkownika.

UltraHaptics to technologia wynaleziona w 2013 r. i pierwotnie rozwijana na Uniwersystecie w Bristolu (UK). Na urządzenie składa się matryca 64 miniaturowych głośników (40Khz, 15Vpp, 9W), wytwarzających fale dźwiękowe o bardzo dużej wysokości i wysokim natężeniu. Pozwala to utrzymać w powietrzu polistyrenowy koralik o średnicy do 4 mm, co stwarza iluzję lewitacji. UltraHaptics nie może wprawdzie zawiesić w wolnej przestrzeni obiektu fizycznego, ale może odwzorowywać hologramy w formie powierzchni stawiającej niewielki opór pod palcami. Zjawisko to określane bywa mianem eterycznego, co tak naprawdę bliskie jest doświadczeniu półprzezroczystych hologramów.

Oczywiście technologia wciąż znajduje się w fazie prototypu, a największą barierą jest wielkość urządzenia. Głośniki umiejscowione są na niewielkiej, statycznej płytce i mogą oferować bodźce dotykowe jedynie dla małych obiektów, umieszczonych w przestrzeni tuż nad urządzeniem. UltraHaptics dowodzi jednak, że możliwe jest pogodzenie technologii dotykowej z HoloLens - teraz trzeba "tylko" przenieść to na większą skalę.

Krzysztof Sulikowski
22 grudnia 2016, 00:05
1 875
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 grudnia 2016, 00:05
1 875
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.