Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Edge wspiera już kompresję Brotli

Microsoft Edge wspiera już kompresję Brotli

Microsoft Edge dozbraja się w technologie i funkcje, które przygotowują przeglądarkę na nadejście Creators Update. Najnowszym nabytkiem jest otwartoźródłowy algorytm kompresji autorstwa Google - Brotli. To również spadkobierca wcześniejszego algorytmu Zopfli. Czym charakteryzuje się stosunkowo nowy format kompresji i jak przełoży się to na działanie Edge?

Brotli jest formatem kompresji zdefiniowanym w RFC 7932 i wcześniej dostępnym jako część formatu czcionek WOFF2. Gdy jest używany jako metoda odkodowania zawartości HTTP, osiąga do 20% wyższy współczynnik kompresji w porównaniu do algorytmów oferujących podobne prędkości kompresji i dekompresji. W efekcie zmniejsza się czas ładowania strony przez przeglądarkę. Brotli jest ponadto wydajniejszy (np. od Deflate) pod względem rozmiarów plików i zapotrzebowania względem CPU. W przeciwieństwie do gzip algorytm nie jest zaprojektowany do działania samodzielnego, lecz stanowi raczej rozwiązanie kompresyjne offline. W ostatnich miesiącach Brotli pojawił się w Firefoksie, Operze i Chrome, a kolejny na liście jest Microsoft Edge. Jeśli korzystacie z wydań Insider Preview (począwszy od builda 14986), tak naprawdę korzystacie już z formatu Brotli.

Począwszy od EdgeHTML 15.14986, Microsoft Edge używa Brotli do odkodowywania zawartości HTTP. Wsparcie stanie się ogólnodostępne przy wydaniu Windows 10 Creators Update wiosną przyszłego roku, jednak już teraz można z niego korzystać w buildach Insider Preview. W tych właśnie wydaniach Edge wspiera już algorytmy Brotli przy połączeniach HTTPS i HTTP.

Jeśli chcecie poznać szczegóły techniczne algorytmu, zachęcamy do przejrzenia dokumentacji. Znajdziecie tam porównanie działania Brotli i innych algorytmów kompresyjnych: Deflate, Zopfli, LZMA, LZHAM i Bzip2.

Krzysztof Sulikowski
21 grudnia 2016, 16:36
1 454
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
21 grudnia 2016, 16:36
1 454
Odsłony



Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.