Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak zabezpieczyć swoją infrastrukturę przed a...

Jak zabezpieczyć swoją infrastrukturę przed awarią dzięki Microsoft Azure?

Jedną z kluczowych kwestii dotyczących konfiguracji nowoczesnej aplikacji jest zapewnienie jej ciągłej dostępności. Niezależnie od tego, czy jesteśmy autorami małego bloga, czy też właścicielami ogromnej infrastruktury serwerowej, najważniejszym priorytetem powinno być dla nas dostarczenie usługi dostępnej na każde żądanie klienta. Dostępność aplikacji można zapewnić np. poprzez nadmiarowość systemów działających w ramach naszego środowiska. Microsoft Azure dzięki szerokiej ofercie zasobów pozwala na skonfigurowanie takiej infrastruktury.

Jedną z możliwych konfiguracji jest zastosowanie tak zwanej infrastruktury hybrydowej. W takim przypadku funkcjonalność lokalnie działających serwerów jest dodatkowo rozszerzona o funkcjonalności serwerów wirtualnych działających w chmurze. W przypadku awarii jednego z serwerów jego rolę przejmuje serwer dostępny w chmurze. Możliwe jest także uruchomienie jednocześnie serwerów lokalnych i tych działających w Azure po to, by wszystkie żądania klientów były przetwarzane możliwie najwydajniej, co zapewnia mechanizm równomiernego obciążenia. Mechanizm ten za pomocą zaawansowanych algorytmów oraz zadanej konfiguracji rozdziela żądania klientów pomiędzy serwerami dostępnymi w jego puli. Skonfigurowane w ten sposób środowisko pozwoli na obsługę wielu klientów jednocześnie.

Co jednak jeśli nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi duże obciążenie naszej infrastruktury, a jednocześnie w trosce przed awarią nie chcemy utrzymywać kilku jednocześnie uruchomionych serwerów? W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się opcja automatycznego skalowania maszyn wirtualnych uruchomionych w Microsoft Azure. Opisywana opcja pozwala na uruchomienie kolejnych instancji maszyn wirtualnych w momencie dużego obciążenia. Upraszczając – kolejne kopie maszyny wirtualnej zostaną uruchomione automatycznie po to, aby obsłużyć kolejne żądania. Jeśli ruch na maszej stronie spadnie znowu poniżej określonego poziomu, maszyny zostaną automatycznie wyłączone, by nie narazić nas na dodatkowe koszty. W tak skonfigurowanym środowisku płacimy jedynie za faktyczny czas wykorzystania maszyn. Pozwala to na wdrożenie dużych oszczędności w porównaniu do utrzymania wielu serwerów.

Co ważne, Microsoft Azure pozwala na wdrożenie wszystkich powyżej opisanych scenariuszy, a nawet na stopniową migrację ze standardowego modelu do modelu opartego w pełni o rozwiązania działające w chmurze. To - wraz z pozostałymi mechanizmami bezpieczeństwa dostępnymi w Azure - pozwoli na zbudowanie nowoczesnej infrastruktury zdolnej do pracy nawet w obliczu awarii. Kompleksową ofertę Microsoft w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury IT można sprawdzić samemu już dziś poprzez bezpłatną rejestrację konta na platformie Azure. Każdy klient otrzymuje na początek kredyt w wysokości 100 dolarów do wykorzystania na dowolną usługę. Zachęcamy do lektury artykułu opisującego proces rejestracji konta oraz pierwsze kroki w Azure lub do bezpośredniej rejestracji.

Patryk Pilarski
19 grudnia 2016, 00:26
1 784
Odsłony
Patryk Pilarski
19 grudnia 2016, 00:26
1 784
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.