Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 IoT Core - co jeszcze wniesie Crea...

Windows 10 IoT Core - co jeszcze wniesie Creators Update?

Na początku tygodnia pojawiła się informacja o wprowadzeniu Cortany na urządzenia z Windows 10 IoT Core w ramach Creators Update. To jednak nie koniec nowości przewidzianych na wiosenną aktualizację. Microsoft odsłonił kolejne karty podczas minionej konferencji WinHEC 2016 w Shenzhen.

Poniżej weźmiemy pod lupę slajdy z prezentacji zatytułowanej "Windows 10 IoT: Build trusted, easy-to-manage and interoperable devices", którą można w całości obejrzeć na portalu Channel 9. Najważniejsze z punktu widzenia systemu w wersji IoT będzie prawdopodobnie dodanie podobnych lub takich samych funkcji, jakie posiadają pozostałe warianty Windows 10. Microsoft wprowadza więc funkcję bezpieczeństwa Device Guard, możliwość logowania za pomocą konta Microsoft (MSA), zestaw nowych opcji konfiguracyjnych, wsparcie dla Wi-Fi Direct i nie tylko.

Podczas sesji wyjaśniono również, jakie rodzaje *przedmiotów* (urządzeń przynależnych do kategorii Internet of Things) będą obsługiwane przez poszczególne wersje systemu. Windows 10 IoT Core będzie przypisany do inteligentnych urządzeń (Smart Devices), a Windows 10 IoT Enterprise i IoT Mobile do urządzeń przemysłowych (Industry Devices). Czujniki i inne *przedmioty* z własnym firmwarem mogą współpracować z Windows 10, ale nie działać pod jego kontrolą. Mowa jest również o wersji Windows Server 2016 przeznaczonej dla kategorii IoT - systemów cyfrowych i urządzeń telekomunikacyjnych.

Co jeszcze warto wiedzieć o poszczególnych wersjach systemu i kategoriach o lakonicznie brzmiących nazwach? Windows 10 IoT Enterprise to wersja OEM systemu Windows 10 Enterprise, przeznaczona dla urządzeń nastawionych na konkretne działanie i potrzebujących graficznego interfejsu. Windows 10 IoT Mobile to z kolei system dedykowany specjalistycznym urządzeniom mobilnym, używanym w magazynach, sklepach etc. Zawiera on powłokę Windows 10 z możliwością uruchamiania aplikacji uniwersalnych (UWP). Windows 10 IoT Core jest przeznaczony dla urządzeń opartych na architektórze Intel lub ARM i nie wymaga od tych urządzeń posiadania ekranu, jednak będzie on konieczny, jeśli zechcemy pozwolić na interakcję z Cortaną. Typowe urządzenia dla IoT Core to inteligentne lodówki, termostaty czy bramki sieciowe.

Ogólna dostępność Creators Update dla konsumenckich edycji Windows 10 przewidziana jest na marzec 2017 r. Aktualizacja dla Windows 10 IoT ma pojawić się jednak z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Krzysztof Sulikowski
17 grudnia 2016, 17:47
1 852
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
17 grudnia 2016, 17:47
1 852
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.