Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak uniknąć utraty danych? Robimy kopię zapas...

Jak uniknąć utraty danych? Robimy kopię zapasową w Azure

Zapewne wielu z Czytelników CentrumXP miało styczność z sytuacją utracenia danych na przykład poprzez awarię sprzętu. Większość z Nas zdaje sobie sprawę z istnienia technologii kopii zapasowych, ale są one raczej kojarzone ze żmudnym procesem konfiguracji i potrzebą zakupu dodatkowych nośników danych, niż wygodnym i bezstresowym użytkowaniem.

Microsoft w opozycji do standardowych systemów kopii zapasowych proponuje ciekawą alternatywę w postaci usług dostępnych poprzez platformę Azure. Jedną z nich jest usługa kopii zapasowej, która w prosty sposób pozwala skonfigurować parametry oraz częstotliwość backupu. Jako użytkownicy usługi kopii zapasowej w Azure nie musimy przejmować się wygospodarowaniem miejsca na przechowywanie kopii ponieważ miejscem docelowym zapisu naszych danych jest chmura.

Przechowywanie backupu w chmurze wyróżnia się nie tylko wygodą, ale również wysokim poziomem bezpieczeństwa danych, praktycznie niemożliwym do osiągnięcia w domowych warunkach. Dane przesyłane do Azure są zabezpieczone poprzez szyfrowanie, a podczas zapisu są dodatkowo replikowanie pomiędzy wieloma lokacjami centr danych Microsoft. Dzięki temu możemy mieć pewność, że żaden zewnętrzny czynnik nie spowoduje utraty zapisanych w chmurze danych. Co ważne w przypadku tego typu usług – opłata za korzystanie z nich jest naliczana według faktycznego użycia, a nie według z góry ustalonej okresowo opłacanej opłaty.

Usługa kopi zapasowej Azure w postaci wygodnego w instalacji i konfiguracji agenta jest dostępna na systemy z rodziny Windows począwszy od wersji 7, aż do najnowszego Windows 10. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników oraz klientów biznesowych przewidziano wsparcie dla systemów Windows Server od wersji 2008 SP2 i dla wszystkich maszyn wirtualnych już uruchomionych w chmurze Azure. Dla najbardziej wymagających klientów wdrożono również usługę, umożliwiającą implementację scenariuszy odzyskiwania po awarii (Disaster Recovery), które zapewniają replikację i ciągłość działania środowisk wirtualizowanych, opartych o Microsoft Hyper-V czy VMware.

Dla deweloperów przewidziano opcję przechowywania kopii zapasowych baz danych, farm SharePoint, hostowania stron i aplikacji lub dowolnego innego typu danych poprzez wykorzystanie przestrzeni dyskowej w chmurze jako dysku sieciowego, dostępnego na każde żądanie z dowolnego miejsca na świecie. Konfiguracja wszystkich tych zasobów jest wbrew pozorom prosta i intuicyjna, ponieważ odbywa się przez nowoczesny ergonomiczny interfejs użytkownika, dostępny również w języku polskim.

Kompleksową ofertę Microsoft w zakresie ochrony danych można sprawdzić samemu już dziś poprzez bezpłatną rejestrację konta na platformie Azure. Każdy klient otrzymuje na początek kredyt w wysokości 100 dolarów do wykorzystania na dowolną usługę. Warto zarejestrować się i samemu przekonać się o tym, jak łatwo i kompleksowo można zabezpieczyć swoje dane wykorzystując w tym celu najnowsze osiągnięcia technologii chmury. Zachęcamy do lektury artykułu opisującego proces rejestracji konta oraz pierwsze kroki w Azure lub do bezpośredniej rejestracji.

Patryk Pilarski
15 grudnia 2016, 22:02
2 158
Odsłony
Patryk Pilarski
15 grudnia 2016, 22:02
2 158
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.