Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Dolby Atmos od przyszłego roku w Windows 10 i...

Dolby Atmos od przyszłego roku w Windows 10 i Xbox One

Dolby Atmos to stosunkowo nowa, bo opracowana w 2012 r. technologia dźwięku przestrzennego, umożliwiająca kontrolowany przepływ praktycznie nieograniczonej liczby ścieżek audio - ograniczeniem są właściwie tylko warunki odsłuchowe pomieszczenia. Microsoft dzieli się dobrymi wiadomościami - technologia zawita niebawem w Windows 10 na PC, tabletach i konsolach Xbox One.

Przy wykorzystaniu Dolby Atmos dźwięk rozchodzi się precyzyjnie na zestawach wielogłośnikowych, także z głośnikami umieszczonymi nad użytkownikiem. Snajper na dachu? Dźwięk helikoptera? Dzięki wiernemu rozmieszczeniu źródeł dźwięku będziemy mogli intuicyjnie obrócić się, by wycelować lub podjąć inną akcję w grze. "Prócz korzyści taktycznych Dolby Atmos czyni też doświadczenie gry o wiele bardziej intensywnym. Poczujesz, że rzeczywiście jesteś w centrum akcji, gdy głosy, dźwięki i muzyka dobiegają ze wszystkich stron dookoła" - tłumaczy Spencer Hooks, Director of Gaming w Dolby Laboratories. Co istotne, Xbox będzie pierwszą konsolą do gier, posiadającą wsparcie dla technologii Atmos. W przypadku wsparcia dla aplikacji Blu-ray funkcjonuje już ono w fazie Preview i możemy wkrótce spodziewać się jej opuszczenia i wejścia w GA, czyli ogólną dostępność. Wsparcie rozciągnie się też na gry dla Xbox One i Windows 10.

By doświadczyć prawdziwie przestrzennego dźwięku, powinniśmy posiadać wspierający technologię Dolby Atmos zestaw kina domowego, głośników lub soundbar. Nie jest to jednak warunek niezbędny. Hooks przekonuje, że podobny efekt będzie można uzyskać nawet na zwykłej parze słuchawek. Oczywiście technologia nie jest przeznaczona tylko dla gier. Dolby Atmos zadebiutował z myślą o seansach kinowych (pierwszym filmem odtworzonym w tym standardzie była Merida waleczna) i takie jego zastosowanie będzie wciąż dostępne w Windows 10 i Xbox One. Wiele znanych hollywoodzkich produkcji posiada ścieżkę Dolby Atmos na dyskach Blu-ray. "Dzięki Dolby Atmos jesteś zanurzony w filmie jak nigdy wcześniej, z dźwiękami poruszającymi się dookoła ciebie, jak w prawdziwym życu. Takie doświadczenie immersji uzyskasz, odtwarzając film Dolby Atmos na swoim Xbox One lub PC/tablecie z Windows 10" - dodaje Hooks.

Wsparcie dla Dolby Atmos w Xbox One było jedną z ważniejszych (choć dość krótkich) zapowiedzi na październikowej konferencji Microsoft. Funkcja będzie stanowić część pakietu nowości, jaki do Windows 10 wniesie aktualizacja Creators Update.

Krzysztof Sulikowski
14 grudnia 2016, 19:30
2 912
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
14 grudnia 2016, 19:30
2 912
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.