Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wsparcie dla Braille'a i inne ułatwienia dost...

Wsparcie dla Braille'a i inne ułatwienia dostępu w Windows 10 Creators Update

Creators Update to kolejna, przewidziana na marzec aktualizacja Windows 10, która wprowadzi szereg "twórczych nowości" - głównie w obszarach wszędobylskiej grafiki 3D, VR i nie tylko. To oczywiście nie koniec nowości. W ramach Creators Update pojawią się nowe funkcje ułatwień dostępu dedykowane osobom niepełnosprawnym, niewidomym, niedowidzącym, niesłyszącym i nie tylko. Najważniejszą bodaj nowością będzie wsparcie dla wprowadzania i odczytywania tekstu w alfabecie Braille'a.

Dziś, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zespół Microsoft Accessibility opublikował rozległy post, w którym opisuje plany na najbliższą przyszłość. W przyszłym roku Microsoft chce się odnieść do trzech wartości: przejrzystości - udostępniając plany i upewniając się, że produkty firmy są łatwo dostępne; odpowiedzialności - nadając priorytet włączającym designom i ułatwieniom dostępu; inkluzywności - mając na uwadze wszystkich klientów, także z ich niepełnosprawnością. Z tego powodu istniejące rozwiązania (np. Narrator, zamiana tekstu na mowę, ułatwienia w Microsoft Edge etc.) otrzymają aktualizacje, a dodatkowo pojawi się natywne wsparcie dla zupełnie nowych ułatwień dostępu.


Szykuje się poważna aktualizacja Ułatwień dostępu w Windows 10

Praktycznie wszystkie aktualizacje przewidziane dla Creators Update będą w mniejszym lub większym stopniu powiązane z Narratorem. Przytoczmy teraz najważniejsze z nich:

 • Wsparcie dla Braille'a - Creators Update będzie oferował wsparcie (beta) dla wprowadzania i odczytywania tekstu w alfabecie Braille'a. Oznacza to wsparcie dla wyświetlaczy Braille'a od ponad 35 producentów i obsługę ponad 40 języków i wariantów Braille'a.
 • Samodzielna instalacja - użytkownicy będą mogli zainstalować Windows 10 Creators Update z udziałem Narratora, który towarzyszyć będzie użytkownikowi we wszystkich etapach instalacji i konfiguracji systemu.
 • Nowe sposoby uruchamiania Narratora - skrót CTRL + WIN + ENTER zastąpi skrót WIN + ENTER. Aplikację można też uruchomić poprzez Cortanę lub Ustawienia.
 • Nowe możliwości zamiany tekstu na mowę - zostanie dodanych ponad 10 nowych głosów. Narrator zyska też możliwość czytania tekstów napisanych w wielu językach i będzie się między nimi przełączał automatycznie - o ile zainstalowano odpowiednie głosy dla tych języków.
 • Poprawione doświadczenia audio - w Creators Update znajdzie się funkcja dynamicznego przyciszania, więc Narrator będzie zmniejszał głośność aplikacji odtwarzających dźwięk w tle tylko wtedy, gdy faktycznie będzie czytać tekst. Poprawie ulegnie też współdziałanie Narratora (i innych czytników ekranowych) z Cortaną.
 • Bardziej ogólne poprawki - pojawią się nowe funkcje ułatwiające zrozumienie kontekstu przycisku lub menu, z którym mamy dokonać interakcji. Możliwe będzie także zasięgnięcie informacji o obiektach, takich jak choćby kolor tła komórki w tabeli. Narrator zapamięta nasze preferencje i będzie się do nich stosować w różnych aplikacjach. Dotyczy to też pozycjonowania kursora.
 • Ułatwione przeglądanie w Microsoft Edge - nowe funkcje to m.in. możliwość bezpośredniego przeskoczenia do elementów formularza, takich jak pole wyboru, pole tekstowe lub przycisk, czy nawigacja po nagłówkach.
 • Poprawki dla różnych urządzeń - będzie można za pomocą kontrolera Xbox korzystać z Narratora i wydawać mu polecenia. Pojawi się też możliwość ustawienia wysokości głosu i szybkości czytania.

Spory krok naprzód w dziedzinie ułatwień dostępu będzie też w przyszłym roku udziałem Office 365. Jenny Lay-Flurrie z działu Microsoft Accessibility pisze o trzech aktualizacjach: łatwiej dostępnych szablonach dokumentów, wbudowanych kontrolkach umożliwiających spersonalizowanie odczytów i wsparciu dla tworzenia profesjonalnych i dopracowanych treści z udziałem technologii asystujących. Creators Update przewidziany jest na marzec 2017 r., jednak spodziewamy się nowych funkcji już wcześniej w ramach programu Windows Insider.

Krzysztof Sulikowski
2 grudnia 2016, 20:30
2 309
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 grudnia 2016, 20:30
2 309
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.