Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

SQL Server - jest już publiczny Preview dla L...

SQL Server - jest już publiczny Preview dla Linuksa

O planach wejścia z SQL Server 2016 na Linuksa mówiło się na początku tego roku. Wczoraj Microsoft dołączył do Linux Foundation, a dziś wniósł do społeczności kolejny znaczący wkład. Pojawiła się pierwsza wersja poglądowa SQL Server dla Linuksa. Preview - który wydano też dla Windowsa - wnosi parę usprawnień i aktualizacji istniejących narzędzi.

Z wykorzystaniem SQL Server deweloperzy mogą budować aplikacje dla Windows, Linux, Docker lub macOS (używając Docker) i udostępniać je na trzy platformy w modelu on-premise lub w chmurze. Microsoft ułatwia też instalację i rozpoczęcie pracy z SQL Server. Użytkownicy mogą znaleźć natywne instalacje dla dystrybucji Red Hat Enterprise i Ubuntu (RPM i APT), a w przyszłości pojawią się też pakiety dla SUSE Linux Enterprise Server. SQL Server zadebiutował juz wcześniej jako prywatny Preview, a Microsoft ujawnia, że w testach wzięło udział ponad 50% firm z listy Fortune 500.

Microsoft zapowiedział też potężny wzrost wydajności - 30x szybsze przetwarzanie transakcji i 100x szybsze przetwarzanie analityczne. SQL Server usuwa ponadto konieczność projektowania skali aplikacji. Platforma pozwala np. na 1,2 mln zapytań na sekundę w In-Memory OLTP na jednym serwerze. Prócz wejścia do środowiska Linux, SQL Server otrzymał aktualizację najważniejszych narzędzi, takich jak SQL Server Management Studio (SSMS), Visual Studio SQL Server Data Tools (SSDT) i SQL Server PowerShell. Wszystkie z nich wspierają nowe wydanie SQL Server dla Windowsa i Linuksa. Pojawiło się też nowe rozszerzenie SQL Server dla Visual Studio Code, które jest dostępne w Visual Studio Code marketplace. Deweloperzy mogą korzystać z rozszerzeń SQL Server dla VS Code na macOS/Linux/Windows z SQL Server uruchomionym gdziekolwiek (on-premise, na Linuksie, w Windows, w dowolnej chmurze, wirtualnej maszynie, Docker, SQL Server 2016 i nowej wersji SQL Server Preview) a także z Azure SQL Database i Azure SQL DV. Linuksowa wersja posiada też wsparcie dla narzędzi opartych na wierszu poleceń.

Najnowszą wersję SQL Server dla Windows możemy pobrać z TechNet Evaluation Center. Użytkownicy systemów Linux i innych rozwiązań mogą skorzystać z odpowiednich poradników: Red Hat, Ubuntu, Docker, VM w Azure.

Krzysztof Sulikowski
17 listopada 2016, 22:35
1 399
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
17 listopada 2016, 22:35
1 399
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.