Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Surface Dial sprawdza się jako narzędzie do d...

Surface Dial sprawdza się jako narzędzie do debugowania

Surface Dial wyłonił się znikąd na październikowej konferencji Microsoft i z pilnie strzeżonego sekretu stał się rzeczywistością. Jako że mowa o zupełnie nowym urządzeniu wskazującym, już podczas pierwszej prezentacji zrodziło się wiele pytań. Na część z nich udało się znaleźć odpowiedź, niemniej jednak Dial wciąż wymaga odkrywania. Microsoft opublikował kolejne materiały na temat możliwych interakcji, tymczasem znalazło się kolejne zastosowanie tego niepozornego krążka, na czym mogą skorzystać deweloperzy oprogramowania.

Tak naprawdę potencjalne zastosowania Surface Dial są niezliczone, bowiem jego 'obrotowe' pole dotykowe można przypisać praktycznie dowolnemu suwakowi, przełącznikowi czy pokrętle. Małą próbkę widzieliśmy podczas prezentacji Windows 10 Creators Update, gdzie w Paint 3D, Word i innych aplikacjach korzystano z Dial do nawigacji i cofania/przywracania zmian (swoją drogą Paint 3D posiada nielimitowaną historię). Wodzenie palcami wokół Surface Dial może odpowiadać zarówno za te bardziej płynne, jak też i skokowe zmiany. Nic więc dziwnego, że urządzenie znalazło zastosowanie w procesach debugowania programów.

Jak możecie zobaczyć na tym krótkim wideo, Dial zastępuje mysz lub klawiaturę podczas debugowania w Visual Studio. Gdy deweloper klika jego powierzchnię, program zostaje uruchomiony w aktualnym punkcie. Obracanie palcami zgodnie z ruchem wskazówek zegara odpowiada za przejście do kolejnych kroków (Step-Over), a w przeciwnym kierunku analogicznie się cofamy (Step-Into). W tym scenariuszu płynnie przechodzimy do kolejnych kroków, co w Visual Studio odpowiadałoby wielokrotnym naciśnięciom klawiszy F10 i F11. By już dziś skorzystać z przedstawionego rozwiązania, wymagane jest oczywiście posiadanie egzemplarza Surface Dial (obecnie niedostępnego w Polsce), Visual Studio 2015 (dowolna wersja) i Visual Studio 2015 SDK (wraz z Visual Studio Installer). Co istotne, nie jest wymagany tablet ani laptop z serii Surface, jako że Surface Dial jest zgodny z każdym PC, tabletem i laptopem z Windows 10 Anniversary Update.

Więcej na temat możliwych interakcji z Surface Dial możecie przeczytać na stronie Microsoft Dev Center. Szczegóły rozwiązania z udziałem Visual Studio znajdziecie zaś na blogu jego autora, Nico's digital footprint.

Krzysztof Sulikowski
14 listopada 2016, 15:09
1 674
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
14 listopada 2016, 15:09
1 674
OdsłonyKomentarze

szukanie na siłe możliwosci używania...zaraz się okaże że świetnie się nadaje do obsługi DOS"a
gosc20, 14 listopada 2016, 19:33
To samo można powiedzieć o każdym innym urządzeniu wskazującym. To po prostu kolejny interfejs - jednym przypadnie do gustu, innym nie ;)
Krzysztof Sulikowski, 15 listopada 2016, 13:51

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.