Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 14...

Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 14965

Dokładnie po tygodniu od wydania kompilacji 14959 dla komputerów PC i smartfonów nadszedł czas na kolejną wersję o numerze 14965. Pobrać ją mogą wszyscy użytkownicy Windows 10 Insider Preview, należący do kręgu Fast. Kompilacja jest wydana w gałęzi Redstone 2, a więc zawarte w niej nowości staną się publiczne w pierwszej połowie 2017 r. w ramach Windows 10 Creators Update. Dziś naszą uwagę zwracają przede wszystkim aktualizacje funkcjonalne w pulpitowym Windows 10. W wersji Mobile ich brak, jednak tradycyjnie przytoczymy listy poprawek i znanych błędów. Zacznijmy od nowości dla PC.

Nowości funkcjonalne w kompilacji 14965 dla PC

Łatwiejsza kontrola zewnętrznych monitorów z tabletów: od teraz można bez przeszkód łączyć tablet z dodatkowym monitorem, do czego nie jest potrzebna myszka. Wystarczy podłączyć zewnętrzny ekran (np. PC, TV lub monitor) i wybrać opcję projektora w Centrum akcji. Tablet posłuży wtedy za touchpad (płytkę dotykową) do nawigacji po zawartości na drugim ekranie. By uruchomić tę funkcję, przyciskamy i przytrzymujemy obszar paska zadań, a następnie wybieramy opcję "Pokaż przycisk płytki dotykowej". Pojawi się wtedy ikona w obszarze powiadomień (podobnie jak czyni to Windows Ink), a stuknięcie jej spowoduje wejście w tryb wirtualnego touchpada.

Aktualizacja Sticky Notes: Insiderzy w kręgu Fast otrzymują aktualizację Sticky Notes do wersji 1.2.9.0. Co w niej znajdziemy? Przede wszystkim rozszerzone wsparcie dla różnych wersji językowych (niestety, brak informacji o aktualizacjach dla Polski) w funkcjach rozpoznawania lotu, e-maili i linków, numerów, adresów, czasu i indeksów giełdowych. Rozwiązano przy okazji kilka problemów, związanych z rozpoznawaniem wyżej wymienionych typów danych, obsługą CTRL + Z/CTRL + Y, niezawodnością i pozyskiwaniem aktualizacji. Microsoft wspomina też o dodatkowych poprawkach w interfejsie i doświadczeniu użytkowania. Warto dodać, że Sticky Notes obsługuje popularne skróty klawiszowe: CTRL + B (pogrubienie), CTRL + I (kursywa), CTRL + N (nowa notka) i CTRL + D (usunięcie notki). Pojawiło się nowe menu kontekstowe ułatwiające kopiowanie i wklejanie, a także zredukowano minimalny rozmiar notki.

Poprawki dla Windows Ink:

 • Zwiększono liczbę wyświetlanych Ostatnio Używanych aplikacji do 6 i wprowadzono skrót do szybkiego dostępu do ustawień;
 • Zwiększono wydajność ładowania Windows Ink, gdy w Szkicowniku znajduje się wiele naniesionych elementów;
 • Zaktualizowano nowy kątomierz, który można kontrolować pokrętłem myszy;
 • Rozwiązano kilka problemów ze Szkicownikiem;
 • Zaktualizowano stronę Pióro i Windows Ink, która zawiera teraz narzędzie treningowe, ułatwiające poznanie działania aplikacji.

Rozszerzony Pasek Adresu w Edytorze Rejestru:

 • Aby przejść do Paska Adresu, możemy użyć skrótu CTRL + L. Jest to odpowiedź na feedback Insiderów, którym nie do końca pasuje (wciąż obecny) ALT +D;
 • Wsparcie dla skróconego zapisu nazw HKEY. Zamiast wpisywać HKEY_CURRENT_USER, możemy użyć skrótu HKCU. Inne obsługiwane nazwy to HKCR, HKLM i HKU.

Poprawione doświadczenie Hyper-V: w oparciu o zmiany z poprzedniego tygodnia (funkcje skalowania) rozwiązano kilka błędów i zaktualizowano logikę. Gdy zmienimy skalę, wartość zostanie zachowana przy ponownym uruchomieniu.

To już wszystkie wyszczególnione przez Microsoft nowości funkcjonalne w buildzie 14965 dla PC. Pojawił się też komunikat o pakietach językowych - jeśli nie możecie ich pobrać, należy poczekać do jutra.

Krzysztof Sulikowski
10 listopada 2016, 18:16
1 935
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
10 listopada 2016, 18:16
1 935
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.