Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Creators Update - HoloLens i jego ...

Windows 10 Creators Update - HoloLens i jego świat 3D

Windows 10 mocno skupi się na pracy w przestrzeni trójwymiarowej za sprawą aktualizacji Creators Update, przewidzianej na początek 2017 roku. Na dzisiejszej konferencji mówiło się już sporo na temat aplikacji Paint 3D czy PowerPoint. Teraz czas na pokaz możliwości z nieco innego, choć stale związanego z Windows 10 rejonu - HoloLens.

Na scenę wchodzi Taj Reid, jeden z projektantów holograficznego komputera Microsoft, by zaprezentować jego możliwości. Mamy już kolejną zapowiedź - Microsoft Edge to pierwsza przeglądarka z pełnym wsparciem dla 3D. Pozwoli na to właśnie HoloLens. Choć trudno to uchwycić na jednym kadrze, w skrócie prezentujemy to, czego w kilka sekund dokonał Taj. Przy pomocy HoloLens uruchomił przeglądarkę Edge, zalogował się na portalu i pobrał obiekt (prezentację), która ciągle stanowi główny punkt programu. Kolejnym gestem wyciągnął ów model z przeglądarki i osadził na stoliku obok.

Projekt, które wcześniej widzieliśmy na rzutniku, znów powrócił na scenę - tym razem jako hologram. "W Windows 10 możecie przenosić bez przeszkód zawartość ze świata rzeczywistego do świata cyfrowego i ponownie do świata rzeczywistego" - konkluduje Megan.

Czas na kolejny przykład z wykorzystaniem HoloLens. Jego użytkownicy mogą przeglądać meble, jednak nie w tradycyjnym katalogu, a w swoim własnym mieszkaniu - jako hologramy. Taj wybiera model ze strony otwartej w przeglądarce Edge i przenosi go do swojego realnego otoczenia, by sprawdzić jego wygląd i kompozycję z wnętrzem przed ewentualnym zakupem.

Teraz czas na nieco VR. Na ekranach w tle (kadr poniżej) widzimy to, co Taj widzi przez swoje soczewki HoloLens, kiedy przybierają one tryb VR. Jest to tym razem całkowicie wirtualny świat z wieloma okienkami (w końcu mówimy o Windows) i trójwymiarowymi scenami.

Znów wracamy do punktu wyjścia - na wirtualnej półce obszaru rooczego w HoloLens widzimy projekt 3D stworzony wcześniej przez Megan w nowej wersji Paint. Po prawej stronie widzimy przeglądarkę Edge. Niebieska postać symbolizuje Taja - w tym momencie użytkownika HoloLens - który ze swej własnej perspektywy jest zanurzony w owej scenerii. Na tworzenie takich samych projektów w Paint 3D pozwala również środowisko Windows Holographic. Innymi słowy świat rzeczywisty przenika się na wiele sposobów z VR i AR, a istniejące w nich obiekty są wspierane i gotowe do dalszego użycia we wszystkich tych środowiskach.

Na końcu tego pokazu Terry Myerson zapowiada przystępne cenowo akcesoria VR dla Windows 10 - ich ceny będą rozpoczynać się od 299 dolarów, a jednym z wiodących producentów będzie Lenovo.

Krzysztof Sulikowski
26 października 2016, 17:51
1 511
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 października 2016, 17:51
1 511
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.