Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Creators Update - obiekty 3D w Pow...

Windows 10 Creators Update - obiekty 3D w PowerPoint i innych aplikacjach

Widziemiśmy już cały scenariusz tworzenia projektu 3D w nowej aplikacji Paint 3D. Zaczęło się od zeskanowania prawdziwego obiektu za pomocą telefonu z Windows 10 Mobile, poprzez obróbkę w aplikacji, dodanie nowych elementów z portalu społecznościowego, wklejenie zdjęć, rysowanie nowych obiektów, kolorowanie i dodawanie naklejek, a skończyło na udostępnieniu interaktywnego wspomnienia na Facebooku. To jednak nie koniec nowości związanych z pierwszym punktem Creators Update - udostępnieniem świata 3D dla każdego.

W ramach aktualizacji, która ukaże się najprawdopodobniej w marcu, wprowadzone zostanie wsparcie dla 3D w niemal wszystkich popularnych aplikacjach Microsoft. Zaczyna się demonstracja w aplikacji PowerPoint. Na scenę wchodzi Heather Alekson z działu Experience Design w Microsoft. W nowym wydaniu PowerPoint pojawi się nowa opcja - Wstaw model 3D.

Niejako na wzór tego, co widzieliśmy w Paint 3D, PowerPoint także posiada dostęp do społeczności 3D wraz z jej bibliotekami. Wystarczy kliknąć przycisk Wstaw model 3D, wyszukać obiekt i za pomocą kliknięcia dodać go do slajdu. Jak widzicie poniżej, obiektem można manipulować z poziomu PowerPoint wewnątrz slajdu, by dopasować go, podobnie jak robimy to z tradycyjnymi elementami prezentacji.

Co ważne, PowerPoint pozwoli także dodawać animacje 3D na podstawie osadzonego obiektu. Jak tego dokonać? Istniejący slajd duplikujemy, a na drugim slajdzie zmieniamy kąty obrócenia i skalę obiektu. Klimamy później przycisk Przekształć i... gotowe! Cały proces animacji będzie płynnym przejściem z perspektywy A do perspektywy B - wystarczy obrócić model w dowolny sposób, a PowerPoint załatwi resztę.

Obiekt można dowolnie przybliżać i zmieniać kąt patrzenia, by zwrócić uwagę na detale, czasem trudne do uchwycenia za pomocą aparatu. Można też dodawać kolejne duplikaty slajdu, by na każdym kolejnym przybrać inną perspektywę, wprowadzać dodatkowe obiekty (także grafiki 2D) i tym samym zaangażować odbiorców w nowy sposób.

PowerPoint to tylko jeden ze sposobów na wprowadzenie obiektów 3D do aplikacji, które tradycyjnie pracowały z danymi innego typu. Co jeszcze w tej kwestii zmieni Windows 10 Creators Update? Szerzej o tym napiszemy w kolejnym poście, jednak już teraz możemy zdradzić Wam słowo-klucz: HoloLens.

Krzysztof Sulikowski
26 października 2016, 17:26
1 499
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 października 2016, 17:26
1 499
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.