Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 14...

Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 14951

Dziś w nocy ukazała się kompilacja 14946 przeznaczona dla użytkowników Windows 10 i Windows 10 Mobile Insider Preview w kręgu Fast i gałęzi Rs2. Jest to kolejne wydanie po kompilacji 14946 sprzed tygodnia. Twórcy systemu mocno już ugruntowali się w modelu publikowania kolejnych wersji raz na tydzień. Mimo tak wysokiej częstotliwości po raz kolejny udało się dołączyć do systemu całkiem pokaźny pakiet nowości funkcjonalnych, o których więcej napiszemy poniżej. Zaczniemy od wydania dla PC. W dalszej kolejności dokładnie opiszemy też zmiany w wydaniu Mobile o tym samym numerze.

Co nowego w kompilacji 14951 dla PC?

Dalsza personalizacja doświadczenia touchpada: po kilku ważnych nowościach z builda 14946 przyszedł czas na dalsze usprawnienia w tym obszarze. Gdy udamy się do lokalizacji Ustawienia > Urządzenia > Mysz i płytka dotykowa, a następnie do ustawień zaawansowanych, znajdziemy tam opcję rejestracji skrótów klawiszy. Przykładowo, możemy zapisać skrót WIN + Alt + D lub WIN + F, a następnie ustawić ich działanie. Ponadto została dodana obsługa kontroli głośności poprzez gesty na touchpadzie (przeciągnięcie w lewo lub w prawo). Zaktualizowany został przycisk resetowania, który posiada teraz wskaźnik postępu i informuje o zakończeniu procesu. Poprawiono też dodatkowe błędy, jak choćby wyświetlanie 4-punktowych gestów na urządzeniach z touchpadem wspierającym tylko 3-punktowy dotyk.

Windows Ink: zaczynając od tego builda, rozwijane menu w Windows Ink Workspace oferują dostęp do zmiany koloru i grubości bez konieczności ich dwukrotnego otwierania. Po dokonaniu wyboru, gdy zaczniemy pisać lub rysować, menu samoczynnie się ukryje. Pojawiła się też nowa funkcjonalność o nazwie Stencils (szablony). Zawarte w Windows Ink narzędzie kątomierza łączy typowe funkcje kątomierza z kompasem i pozwala rysować łuki i okręgi z niewielkim wysiłkiem. Rozmiary kątomierza można zmieniać gestem przybliżenia/oddalenia dwoma palcami.

Rysowanie na zdjęciach: aplikacja Zdjęcia w nowej wersji 16.1017.10000.0 pozwala łączyć możliwości Windows Ink z przeglądarką plików graficznych. Naniesione na fotografie adnotacje można zapisać i udostępnić jako grafikę lub wideo. Wystarczy otworzyć zdjęcie i wybrać opcję rysowania. Aktualizacja dodaje też dodatkowe opcje przycinania i nowe filtry.

Uproszczony i spójny interfejs aplikacji Aparat Windows (PC i Mobile): Aparat otrzymał w tym tygodniu aktualizację dla Insiderów. Nowości to m.in. wyższy kontrast przycisków spustu; ustawianie odliczania na głównym ekranie Aparatu; szybszy dostęp do Ustawień z poziomu interfejsu aplikacji; dostęp do rolki aparatu za pomocą jednego palca (także na ekranie głównym); nowy suwak przybliżenia/oddalenia; bardziej rozpoznawalna animacja potwierdzająca wykonanie zdjęcia; lepsza widoczność przycisku zamiany aparatu frontowego/głównego; klawisz spacji na komputerach PC jako szybki sposób na zrobienie zdjęcia.

Pojawiła się też nowa funkcja "żywych obrazów" dla Surface Book, Surface Pro 4, Surface Pro 3 i Surface 3. Pozwala ona opatrzyć statyczną fotografię krótkim urywkiem wideo. W taki sposób w przyszłości będą zapisywane zdjęcia - aktywować lub dezaktywować funkcję możemy, wchodząc w Ustawienia. Microsoft wymienia też inne zmiany: szybszy czas potrzebny na wykonanie kolejnego zdjęcia, poprawione zapisywanie większych plików wideo na kartę SD oraz szybszy czas uruchamiania aplikacji.

Tryb dla deweloperów: od teraz, by przejść do trybu dla deweloperów, nie ma już konieczności ponownego uruchamiania komputera. Można już więc korzystać z funkcji Device Portal i Device Discovery natychmiast po zainstalowaniu pakietu Windows Developer Mode.

Narrator: aplikacja otrzymała zestaw poprawek, dotyczących m.in. nieprzerwanego odczytywania zawartości tabel i stron internetowych, również w trakcie gdy pojawiają się wyskakujące elementy i okna dialogowe; skrótu Caps Lock + W i kilku innych kwestii.

Windows Subsystem for Linux: WSL otrzymał dwie ważne aktualizacje:

  • Oficjalne wsparcie dla Ubuntu 16.04 (Xenial) - dystrybucja jest instalowana we wszystkich nowych instancjach Bash w Windows 10, poczynając od kompilacji 14591 i zastępując wydanie 14.04 (Trusty). Istniejące już instancje nie będą aktualizowane automatycznie, a użytkownik może tego dokonać sam.
  • Interoperacyjność Windows/WSL - użytkownicy mogą już uruchamiać pliki binarne Windows bezpośrednio z wiersza poleceń WSL.

Są to wszystkie nowości funkcjonalne w kompilacji 14951 dla PC. Za moment przejdziemy do zestawień wprowadzonych poprawek i znanych błędów zarówno w wersji PC, jak i Mobile. Przy okazji zachęcamy do śledzenia naszej Listy kompilacji Windows 10, w której prowadzimy skrupulatne zestawienie wszystkich do tej pory wydanych buildów wraz z odnośnikami do zestawień nowości funkcjonalnych, poprawek i galerii.

Krzysztof Sulikowski
20 października 2016, 16:10
1 623
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
20 października 2016, 16:10
1 623
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.