Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nowe sposoby kontrolowania MIDI w aplikacjach...

Nowe sposoby kontrolowania MIDI w aplikacjach UWP

Windows 10 ewoluuje właściwie we wszystkich aspektach, także w sferze technologii związanych z muzyką. MIDI, czyli właściwie Music Instrument Digital Interface uchodzi za standardowy protokół komunikacyjny w produkcji muzyki. Za jego pomocą od lat łączy się syntezatory, efekty, sekwencery, kontrolery i inny osprzęt muzyczny. Windows wspiera format MIDI od lat, jednak teraz Microsoft postanowił pójść nieco dalej, oferując nowe UWP MIDI API dla Windows 10. Pozwala to deweloperom tworzyć uniwersalne aplikacje muzyczne o szerszym wachlarzu możliwości.

Jak prezentują się wzajemne relacje Windows i MIDI? System posiada wbudowane wsparcie dla protokołu jeszcze od czasów 16-bitowych. To jednak zamierzchła przeszłość, a interfejsy MIDI zaczęły być zastępowane przez USB. Microsoft skupiał się wówczas na wysokiej klasy sterownikach dla nowszego typu urządzeń. Firma zwraca też uwagę na ciekawy fakt - wiele osób utożsamia MIDI z formatem pliku .mid, który stanowi tylko małą cząstkę całości. MIDI jako standard powstał w 1983 r. i od tego czasu uchodził za najlepszy protokół komunikacyjny w produkcji muzyki, synchronizowaniu instrumentów, mikserów i efektów elektronicznych, a nawet kontrolowania innych urządzeń, takich jak kamery. W oparciu o MIDI powstał też protokół Arduino Firmata.


Większość programów DAW posiada wbudowany sekwencer MIDI

Microsoft poświęcił nieco uwagi istniejącemu wsparciu dla MIDI w systemie Windows 10, a także wspomniał o nowościach, które wniósł Anniversary Update. Najważniejsze nowości to wsparcie dla Bluetooth LE MIDI w UWP MIDI API oraz wrapper (klasa opakowująca) Win32 dla tego samego API, który stał się dostępny dla deweloperów aplikacji desktop. Zacznijmy od LE MIDI. Począwszy od Anniversary Update, dowolna aplikacja oparta na UWP MIDI API posiada gotowe wsparcie dla Bluetooth LE (Low Energy). Nie wymaga to nanoszenia zmian w kodzie aplikacji - wsparcie gwarantuje sam interfejs. Czym właściwie jest Bluetooth LE MIDI? To interfejs MIDI, który pozwala łączyć się urządzeniom z Windows 10 (PC, telefonom lub innym) z peryferiami MIDI za pomocą Bluetooth. Wrapper Win32 jest przeznaczony dla deweloperów oprogramowania starszego typu, które de facto stanowi lwią część programów typu DAW. Jak działa "opakowanie" UWP MIDI API dla aplikacji desktopowych? "Wrapper Win32 sprawia, że API jest tak łatwe w użyciu, jak każde API Win32. Dostarcza ono wszystkich możliwości Windows 10 UWP MIDI API i usuwa konieczność przechodzenia aplikacji Win32 na UWP".


Bluetooth LE jako protokół łączący peryferia MIDI z Windows 10

Microsoft udostępnił też dokumentację dla deweloperów publikujących w Sklepie Windows i użytkowników PowerShell. Informacje na ten temat znajdziecie w bibliotekach na łamach GitHub oraz NuGet. Kilka przykładów zastosowania pojawiło się też na blogu Windows Developer.

Krzysztof Sulikowski
22 września 2016, 18:01
1 062
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 września 2016, 18:01
1 062
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.