Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wirtualna rzeczywistość w przeglądarce. Micro...

Wirtualna rzeczywistość w przeglądarce. Microsoft wprowadza WebVR do Edge

Microsoft ogłosił dziś, że rozpoczął prace nad WebVR w swojej przeglądarce Edge. Nazywana "nowym poziomem grafiki webowej" technologia pozwolić ma deweloperom na tworzenie "szerokiego zakresu imersyjnych doświadczeń dla różnych urządzeń". Co to dokładnie oznacza?

Innowacyjna i wciągająca zawartość WebVR istnieje już w Internecie, a Microsoft spodziewa się, że w nieodległej przyszłości więcej deweloperów skłoni się właśnie ku następcy WebGL. Jak wskazuje sama nazwa technologii, jest ona zorientowana na wszędobylską "wirtualną rzeczywistość" - nie bez kozery mówi się o 2016 jako o "roku VR". Wielu producentów zaliczyło kamienie milowe w rozwoju technologii, wliczając w to konsumenckie premiery urządzeń od Vive i Oculus. Swoje zapowiedzi opublikowali też Daydream, Xiaomi i Tencent. Gdy rynek powoli zapełnia się hełmami/goglami VR, analogicznych rozwiązań oczekuje się od deweloperów oprogramowania. Odpowiedzią na owe zapotrzebowanie jest właśnie WebVR - eksperymentalne API Javascript, zapewniające wsparcie dla urządzeń VR (np. Oculus Rift i Google Cardboard) z poziomu przeglądarki.

Wspaniały przykład technologii zobaczycie w powyższej demonstracji "Mars One" Mission - Base. W zwyczajnie skonfigurowanym PC zobaczymy po prostu nieźle opracowaną scenę 3D, jednak zwróćcie uwagę na opcję "View in VR". Pozwala ona - o ile nasza przeglądarka obsługuje już format WebVR - przesłać scenę do urządzenia VR i doświadczać jej w widoku stereoskopowym. API jest obecnie dostępne w eksperymentalnych buildach Firefoksa, Chrome i Samsung Internet for Gear VR. Wkrótce jednak zagości także w Edge. Jaka w tym rola Microsoft? Firma współpracuje m.in. z Mozillą, Google i Oculusem, by ulepszyć specyfikację W3C WebVR. Ma to sprawić, że deweloperzy otrzymają szybsze, mocniejsze i bardziej wszechstronne narzędzie pracy.

Microsoft zapowiedział, że będzie dzielił się spostrzeżeniami z procesu implementacji, udostępniając kolejne szczegóły zarówno z obszaru software, jak i hardware.

Krzysztof Sulikowski
10 września 2016, 00:29
1 341
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
10 września 2016, 00:29
1 341
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.