Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 zredukuje nieprzyjemny efekt niebi...

Windows 10 zredukuje nieprzyjemny efekt niebieskiego światła

Wielogodzinne, szczególnie nocne sesje przed monitorem komputera lub ekranem smartfona potrafią dać się we znaki. Uczucie zmęczonych oczu i dyskomfortu spowodowane jest wieloma czynnikami, a jednym z nich jest efekt niebieskiego światła, który przypada w udziale wielu nowoczesnym wyświetlaczom. Często lekceważymy to, narażając nasz wzrok na uszkodzenie. Wiele monitorów posiada opcje regulacji, dzięki czemu można uzyskać satysfakcjonujące nas kolory i jasność. Można to także uzyskać dzięki oprogramowaniu, wbudowanemu w Windows 10.

Jak się okazuje, Microsoft zaimplementował specjalne rozwiązanie bezpośrednio w Windows 10. Funkcja redukcji niebieskiego światła pojawiła się w kompilacji Windows Insider o numerze 14915 (Redstone 2), którą od wczoraj pobrać mogą użytkownicy z kręgu Fast. Dlaczego nie ma jej na oficjalnej liście zmian? Wszystko wyjaśnia tweet użytkownika Core, który zauważył nowy plik: "Windows.Data.BlueLightReduction, obecny w 14915, posiada przełącznik w Szybkich Akcjach, z wyłączonym dostępem w rs_prerelease. Dzięki, MS".

Redukcja niebieskiego światła zagości najwyraźniej w kolejnych buildach Windows 10 jako nowy przełącznik w Centrum akcji. Pozwoli to zredukować nieprzyjemny efekt, ale najprawdopodobniej nie pozbawi użytkownika odpowiedniej dynamiki kolorów. Bardziej stonowane i naturalne oświetlenie dotyczy przede wszystkim koloru białego, który często charakteryzuje się zimną tonacją. Pamiętacie "szyby niebieskie od telewizorów"? Chodzi mniej więcej o taki właśnie efekt. Windows.Data.BlueLightReduction działa nieco na wzór aplikacji f.lux, która pozwala regulować temperaturę barw i płynnie przełączać się z trybu dziennego na nocny o ustalonej godzinie.

Źródło: itsfoss.com
Przykład redukcji nieprzyjemnego efektu dzięki podobnej aplikacji f.lux

Czy nowa funkcja w Windows 10 będzie posiadała możliwość konfiguracji - jak na przykład opcja płynnego przejścia z barwy zimnej na ciepłą w ustalonych godzinach - czy może po prostu będzie to zwykły przełącznik, pełniący tylko jedną funkcję? Tego dowiemy się, gdy Windows.Data.BlueLightReduction stanie się już aktywny.

Krzysztof Sulikowski
1 września 2016, 15:43
2 193
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
1 września 2016, 15:43
2 193
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.