Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nieoficjalne "remedium" na problemy z Windows...

Nieoficjalne "remedium" na problemy z Windows 10 może bardziej zaszkodzić

Anniversary Update jest od początku miesiąca stopniowo udostępniane użytkownikom Windows 10 z całego świata. Jako że mowa o bardzo dużej, a wręcz przełomowej aktualizacji, wraz z nowościami funkcjonalnymi w parze idą problemy. Jednym z najbardziej dokuczliwych jest prawdopodobnie ten z całkowicie zawieszającym się komputerem w trakcie instalacji. By aktualizacja przebiegała i funkcjonowała bez przeszkód, powstało nieoficjalne narzędzie o nazwie 'Windows Self-Healing Tool'. Krąży ono po dziesiątkach portali technologicznych, uchodząc za lekarstwo na niepoprawne funkcjonowanie systemu. Okazuje się, że program niekoniecznie jest tym, za co mają go niektórzy użytkownicy.

Jak wynika z raportu ZDNet, 'Windows Self-Healing Tool' nie tylko nie rozwiązuje żadnych problemów z Windows 10 Anniversary Update, ale również nie jest przeznaczone dla użytkowników końcowych. Program rzeczywiście powstał w Microsoft, jednak - nawet jako narzędzie do użytku wewnętrznego - nie jest on funkcjonalny. Z raportu wynika, że plik wykonywalny programu był rozwijany przez 'Microsoft Mobile Oy' w 2015 r., a dziś praktycznie nikt z niego w firmie nie korzysta. Jest to więc dość przestarzałe oprogramowanie, które nie ma nic wspólnego z Anniversary Update.

W oknie aplikacji możemy dostrzec komunikaty o naprawie systemu, jednak bez odniesień do Anniversary Update, które ukazało się wiele miesięcy po skompilowaniu narzędzia. Choć 'Windows Self-Healing Tool' można było pobrać z serwerów Microsoft, narzędzie nie zyskało autoryzacji ze strony Windows Support. Jaki jest więc sens jego istnienia? Wygląda na to, że narzędzie uruchamia kilka skryptów w PowerShell i automatyzuje proces resetowania urządzenia z Windows 10. Przypomina to nieco działanie Device Recovery Tool dla telefonów z Windows 10 Mobile/Windows Phone 8.1.

Z innego raportu opublikowanego z kolei przez Pureinfotech wynika, że 'Windows Self-Healing Tool' miało być polecone przez Microsoft Support jednemu z użytkowników programu Insider o pseudonimie MarkMazzetti. Po jego uruchomieniu podobno zniknął problem z zawieszającym się Surface Bookiem, ale na ekranie zaczęły pojawiać się losowe artefakty. Czy tak było rzeczywiście? Tego nie wiadomo, niemniej jednak zalecalibyśmy dozę sceptycyzmu.

Jeśli zaś chodzi o problemy z Anniversary Update, a w szczególności z zawieszającym się systemem, nie istnieje jeden sposób, który działa zawsze i na wszystkich urządzeniach. Wynika to z niezliczonej ilości możliwych konfiguracji sprzętowych i kwestii zgodności oprogramowania. Jeśli udało się wam już pobrać AU i natrafiliście na problemy, sugerujemy zapoznać się z naszym poradnikiem - Problemy z Windows 10 Anniversary Update? Sprawdź, jak je rozwiązać. Opisaliśmy w nim jedynie te metody, które opierają się na sprawdzonym oprogramowaniu i nie są w stanie zaszkodzić.

Krzysztof Sulikowski
20 sierpnia 2016, 18:54
2 145
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
20 sierpnia 2016, 18:54
2 145
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.