Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

W minionym kwartale Microsoft sprzedał 1,2 ml...

W minionym kwartale Microsoft sprzedał 1,2 mln smartfonów Lumia

W zeszłym tygodniu Microsoft opublikował raport finansowy z czwartego kwartału roku fiskalnego 2016 (Q4 FY2016). Firma zanotowała spore zyski z tytułu Office, chmury, Surface czy Xbox Live. Najgorzej w podsumowaniu wyszedł biznes mobilny, z którego zyski zmalały aż o 71% w perspektywie rocznej. Choć początkowo firma nie ujawniła, ile sprzedała ostatnio smartfonów Lumia, liczbę tę można łatwo wyliczyć z innego raportu.

Najnowsze wyniki sprzedaży pojawiły się w dokumencie o nazwie 10-K. Jest to sprawozdanie dla amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd - United States Securities and Exchange Commission. Z dokumentu wynika, że w bieżącym roku fiskalnym Microsoft sprzedał w sumie 13,8 mln smartfonów Lumia. Skąd wiadomo, jaka część przypada na miniony kwartał? Wystarczy odjąć od całości podane wcześniej sumy:

  • Q1 FY2016: 5,8 mln
  • Q2 FY2016: 4,5 mln
  • Q3 FY2016: 2,3 mln

Nietrudno obliczyć, że z kwartału na kwartał sprzedaż Lumii zmniejszyła się o prawie 50%. Wynik jest niepokojący, niemniej jednak nie stanowi specjalnego zaskoczenia. Microsoft nie dba szczególnie o promocję, różnorodność urządzeń czy dotarcie do przeciętnego klienta. Gdy lwia część nowych urządzeń z Windows 10 Mobile to propozycje raczej dla biznesu, najczęściej używanym smartfonem z Windows Phone wciąż pozostaje niskobudżetowa Lumia 520. Oczywiście każde kolejne wydanie flagowca wiąże się z imponującymi funkcjami (jak choćby Continuum) i specyfikacją techniczną, jednak nie tym przecież można zaskarbić serca konsumentów. Jak wskazują liczne badania, większość klientów poszukuje tanich rozwiązań, oferujących podstawowe funkcjonalności smartfona. Tego niestety brak w bieżącej ofercie Microsoft, nie licząc... klasycznych telefonów.


Lumia 520 aż prosi się o następcę z Windows 10 Mobile

Podczas gdy nowe egzemplarze z rodziny Lumia stają się coraz potężniejsze i droższe, prawdziwy renesans przeżywają niedrogie feature phone'y. Świadczą o tym liczby - w porównaniu do 13,8 mln smartfonów Microsoft sprzedał w FY2016 aż 75,5 milionów klasycznych telefonów. Ubiegły rok fiskalny wyglądał w zasadzie podobnie - 36,8 mln Lumii nie mogło się równać ze 126,8 mln niedrogich "słuchawek".

Krzysztof Sulikowski
29 lipca 2016, 22:15
1 729
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
29 lipca 2016, 22:15
1 729
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.