Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Passport przerodził się w Windows H...

Microsoft Passport przerodził się w Windows Hello for Business

Windows 10 wchodził na rynek, promowany jako najbezpieczniejszy Windows w historii. Przemawiały za tym szczególnie dwie nowe funkcje: Windows Hello i Microsoft Passport. Pierwsza z nich to biometryczny system uwierzytelniania, stanowiący część doświadczenia po stronie użytkownika końcowego. Druga funkcja to dwuczynnikowy (2FA) system uwierzytelniania, łączący PIN lub biometrykę (poprzez Windows Hello) z kluczami szyfrującymi, pochodzącymi z urządzenia użytkownika. Wszystkie te rozwiązania będą działać nadal, tym niemniej zmienia się ich struktura. Microsoft Passport odchodzi na emeryturę.

Nim wytłumaczymy działanie tych systemów, cofnijmy się do historii Microsoft Passport, który narodził się w latach 90' i był pojedynczą usługą uwierzytelniania dla webowych usług biznesowych. Po roku 2000 Microsoft wykorzystał tę samą markę, by stworzyć zunifikowany sieciowy system logowania. Oba te podejścia w zasadzie nie wypaliły, a Microsoft Passport został przemianowany na Windows Live ID, który ostatecznie przerodził się w Microsoft Account (Konto Microsoft), którego do dziś używamy, logując się to praktycznie wszystkich usług Microsoftu.

Microsoft Passport w połączeniu z Windows Hello tworzą standard Microsoft FIDO 2.0, oferujący wielofaktorowe uwierzytelnianie po stronie użytkownika końcowego. Od teraz wszystkie te usługi będą występować jedynie pod szyldem Windows Hello. Dokładnie rzecz biorąc, Microsoft Passport for Work zostaje przemianowany na Windows Hello for Business. Czy dotknie to w jakiś sposób użytkowników? "Nie. Z perspektywy klienta jest to po prostu zmiana nazwy i nie zostają wprowadzone żadne zmiany w kwestiach konfiguracji i bezpieczeństwa" - tłumaczy Microsoft. Zmiany nastąpią jednak w innych obszarach, a to za sprawą nadchodzącego Windows 10 Anniversary Update. Aktualizacja wniesie większą elastyczność i umożliwi wykorzystanie urządzeń towarzyszących - telefonu, urządzeń ubieralnych, kluczy USB (pendrive'ów) czy specjalnych kart - jako jednego z dodatkowych "czynników" podczas logowania.

Microsoft przedstawia też przykładowe scenariusze uwierzytelniania, możliwe do realizowania po wprowadzeniu Anniversary Update. Może to być urządzenie ubieralne (wearable), takie jak opaska Band 2, które obok hasła tekstowego stanowi "zdalny" czynnik uwierzytelniania. Urządzenie towarzyszące może też zostać skonfigurowane w taki sposób, by Windows Hello for Business nie wymagał dodatkowych czynników. Szczegółowe informacje znajdziemy w dokumencie, dotyczącym implementacji Windows Hello for Business.

Krzysztof Sulikowski
3 lipca 2016, 13:11
2 675
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
3 lipca 2016, 13:11
2 675
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.