Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Co trzecia maszyna w Azure to Linux

Co trzecia maszyna w Azure to Linux

W ciągu ostatniego roku udział linuksowych maszyn wirtualnych hostowanych w chmurze Microsoft Azure wzrósł z dotychczasowych 25% do 33%. Tym samym już co trzecia wirtualna maszyna w Azure bazuje na systemie otwartoźródłowym, ujmując tam nieco popularności systemowi Windows Server.

Jeszcze w ubiegłej dekadzie Linux był dla Microsoftu "rakiem, który w sensie własności intelektualnej łapie się wszystkiego, czego się dotknie". Potem jednak nienawiść ta szybko przerodziła się w miłość, która - jak się wydaje - może potrwać bardzo długo. Microsoft inwestuje obecnie we własną usługę konteneryzacji Azure Container Service (ACS), która została udostępniona publicznie w kwietniu tego roku. ACS umożliwia deweloperom organizowanie aplikacji przy użyciu rozwiązań Apache Mesos i Docker Swarm, a także pozwala użytkownikom migrować skonteneryzowane obciążenia robocze z i do chmury Azure bez żadnych zmian w kodzie. Na chwilę obecną usługa ta wspiera jednak wyłącznie kontenery linuksowe, co z resztą wydaje się być jednym z czynników napędzających wspomnianą popularność tych systemów w Azure.

Prowadzone obecnie inwestycje w zakresie ACS dotyczą głównie systemu Windows Server, dla którego wsparcie w tej usłudze nie jest jeszcze dostępne, ale pojawić się ma już wkrótce. W obszarze kontenerów linuksowych Microsoft skupia się natomiast na pracach związanych z dostarczeniem na te systemy swojego serwera bazy danych SQL Server. Nie wykluczone, że firmie uda się przygotować taki kontener już w połowie przyszłego roku, jako że już na zakończonej właśnie konferencji DockerCon 2016 Mark Russinovich - obecny CTO w Microsoft - zdołał przedstawić zamknięte, ale działające demo 'Sequela' na Ubuntu (na Docker Swarm).

Obrany przez Microsoft kierunek rozwoju, w którym firma otwiera się na rozwiązania otwartoźródłowe, zaczyna powoli przynosić oczekiwane rezultaty. W pierwszych miesiącach 2016 roku stopień konsumpcji kontenerów w Azure podwoił się, a liczba użytkowników z nich korzystających wzrosła aż czterokrotnie.

Krzysztof Kapustka
22 czerwca 2016, 13:02
1 225
Odsłony
Krzysztof Kapustka
22 czerwca 2016, 13:02
1 225
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.