Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nowe narzędzie do czystej instalacji Windows ...

Nowe narzędzie do czystej instalacji Windows 10. Co warto o nim wiedzieć?

Już parę miesięcy temu Microsoft głosił, że wkrótce łatwiej będzie wykonać czystą instalację systemu. Dotąd były to raczej ogólniki, jednak wszystko wyklarowało się wraz z nadejściem Windows 10 Insider Preview build 14367. W notach wydawniczych dzisiejszej kompilacji mowa o narzędziu, które pobiera i instaluje najnowszą wersję systemu, usuwając jednocześnie wszystkie istniejące aplikacje, by użytkownik mógł zacząć z czystym systemem. Co jeszcze wiadomo o narzędziu?

Narzędzie nosi nazwę Refresh Tool i obecnie można je uruchomić tylko w kompilacjach Insider Preview (od wersji 14342 wzwyż). Pozwala ono wykonać czystą instalację systemu z możliwością usunięcia zarówno preinstalowanych, jak też uprzednio zainstalowanych aplikacji. To dość przydatne, zwłaszcza gdy nasz komputer posiada opcję przywracania obrazu systemu, "wzbogaconego" niechcianymi aplikacjami od producenta. Jak wyjaśnia Microsoft, w czasie trwania okresu Windows 10 Anniversary Update Insider Preview narzędzie będzie pobierać najnowszy build Insider Preview z kręgu Fast. Nie oznacza to, że będzie to najnowszy z możliwych buildów, dostępnych publicznie, a nawet może zdarzyć się, że pobrany build będzie starszy od aktualnie używanego. Po dokonaniu instalacji użytkownik może ponownie wybrać dowolny krąg i pozyskać najnowszy build. Mechanizm będzie działać także w przypadku przyszłych kompilacji Windows 10, z Anniversary Update włącznie.


Przed wykonaniem czystej instalacji powinniśmy zapoznać się z warunkami licencji.

Co istotne z punktu widzenia czystej instalacji, Refresh Tool usuwa wszystkie pliki osobiste, o czym będziemy poinformowani w trakcie instalacji - opcję tę można odznaczyć. Narzędzie usuwa też wszystkie aplikacje, które nie są dołączone natywnie do Windows, w tym także aplikacje Microsoftu, takie jak Office. Usuwane są aplikacje OEM, aplikacje wsparcia i sterowniki - słowem wszystko, co wiąże się z pojęciem "czystej instalacji". Tuż po zainstalowaniu systemu użytkownik powinien udać się do ustawienia Windows Update i pobrać brakujące sterowniki i uaktualnienia. Warto też mieć na uwadze, że obecnie Refresh Tool dostarcza systemu tylko w trzech wersjach językowych: angielskiej, chińskiej i japońskiej.


Jak widzimy, Refresh Tool jest spolszczone tylko w niewielkim stopniu.

Narzędzie Refresh Tool pobierzemy z serwera Microsoft. Ma ono wprawdzie niewielki rozmiar, tym niemniej pobierany obraz systemu nie różni się od innych obrazów, które mają zwykle ok. 3 GB.

Krzysztof Sulikowski
17 czerwca 2016, 20:11
3 637
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
17 czerwca 2016, 20:11
3 637
OdsłonyKomentarze

A czym te narzędzie różni się od opcji "Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego" w W10?
pRZEMEKKK, 18 czerwca 2016, 11:35
A czym te narzędzie różni się od opcji "Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego" w W10?
pRZEMEKKK, 18 czerwca 2016, 11:35
Tym, że narzędzie pobiera z serwera Microsoft najnowszą wersję systemu i instaluje ją bez żadnych dodatków od producenta komputera.
Krzysztof Sulikowski, 18 czerwca 2016, 15:41

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.