Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Insider Preview - co nowego w buil...

Windows 10 Insider Preview - co nowego w buildzie 14352?

Dziś w nocy ukazał się nowy build Windows 10 Insider Preview. To pierwsza kompilacja od czasu 14342 z 11 maja. Podobnie jak ostatnio, numer wersji znów zwiększył się o 10 oczek. Kompilacja 14352 dostarcza zaróno wiele poprawek, jak też i nowości funkcjonalnych. Jeśli wybraliśmy opcję szybkiego pozyskiwania kompilacji (fast ring), build pobierzemy przez Windows Update. Jakie nowości wprowadzono? O tym poniżej.

Cortana

Osobista asystentka użytkownika otrzymała aktualizację w dwóch obszarach. Po pierwsze, jako nasz osobisty DJ asystentka potrafi odtworzyć dowolny utwór z całego katalogu Muzyki Groove. Cortana może też odgrywać konkretny gatunek, playlistę czy utwory ulubionego artysty. Funkcja działa też na ekranie blokady - odtwarzacz muzyczny możemy kontrolować głosem. Drugą opcją jest ustawianie stopera. Odliczanie dowolnej długości możemy ustawić zarówno w Windows 10 Mobile, jak i w Windows 10 dla PC, o ile oczywiście posiadamy wersję językową, dla której Cortana jest dostępna.

Windows Ink

Funkcję Windows Ink zaprezentowano po raz pierwszy na konferencji BUILD 2016 jako jedną z ważniejszych nowości w Windows 10 Anniversary Update. Zestaw narzędzi także otrzymał uaktualnienie w buildzie 14352. Po pierwsze trafiły one do Sticky Notes. Współpracują one teraz z Cortaną, która na podstawie ich treści może tworzyć przypomnienia. Z poziomu notatki możemy zadzwonić pod zapisany numer, wejść do klienta poczty po kliknięciu adresu e-mail lub do Microsoft Edge po kliknięciu adresu URL. Sticky Notes jest samodzielną aplikacją, którą uruchomimy z menu Start. Nowością bezpośrednio w obszarze Windows Ink jest kompas, dołączony do linijki, pełniący tu funkcję kątomierza.

Ponadto Windows Ink otrzymał szereg poprawek w zakresie interfejsu, skrótów klawiaturowych, wyświetlania ikon etc. Poprzez to widzimy, że funkcja wychodzi powoli z fazy preview i szykuje się na pełne wydanie w Anniversary Preview.

Inne warte odnotowania nowości

Pasek gry ze wsparciem dla pełnego ekranu - jedną z bardziej wyczekiwanych funkcji była współpraca Windows 10 Game DVR z Paskiem gry (Windows Game bar) dla większej liczby gier, uruchamianych w trybie pełnoekranowym. Wsparcie wprowadzono dla sześciu kolejnych tytułów: League of Legends, World of Warcraft, DOTA 2, Battlefield 4, Counterstrike: Global Offensive i Diablo III. Uruchamiając któryś z nich na pełnym ekranie, możemy skorzystać ze skrótu Win + G, aby uruchomić pasek gry.

Feedback Hub wyświetla odpowiedzi Microsoftu - gdy na konkretną opinię pojawi się odpowiedź od Microsoft, będzie ona widoczna poniżej. Pomoże to śledzić poczynania inżynierów, związane z kwestiami, na które zwrócili uwagę użytkownicy. Odpowiedzi przyjmują raczej formę tagów - skróconych statusów - choć będą współwystępować z komentarzami o pełnej długości.

Nowa ikona Eksploratora plików - temat, który wywołuje sporo kontrowersji. Ikona jednego z najważniejszych elementów w Windows 10 przeszła kolejny lifting w oparciu o sugestie Insiderów. Co o niej sądzicie?

Łatwiejszy upgrade do wersji Enterprise - dawniej, by przejść z wersji Pro na Enterprise, konieczna była ponowna, czysta instalacja systemu. Teraz się to zmieniło. Zamiast instalować obraz systemu od nowa, wystarczy zmienić klucz produktu i ponownie uruchomić komputer.

Limited Period Scanning - jest to nowa funkcja bezpieczeństwa, którą można uruchomić, gdy korzystamy z programu antywirusowego innego niż Windows Defender. Funkcja ta zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń, oferując skanowanie w poszukiwaniu malware. Funkcję włączymy wchodząc do aplikacji Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Windows Defender.

To w zasadzie wszystkie nowości funkcjonalne w buildzie 14352, który jeszcze bardziej zbliża nas do aktualizacji Anniversary Update. Kompilacja wprowadziła też szereg poprawek, o których więcej napiszemy w kolejnym poście.

Krzysztof Sulikowski
27 maja 2016, 12:53
2 524
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
27 maja 2016, 12:53
2 524
OdsłonyKomentarze

14352 działa wydajnie i stabilnie :)
pRZEMEKKK, 27 maja 2016, 14:02

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.