Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Korzystasz z Windows 10 Pro? Administrator ni...

Korzystasz z Windows 10 Pro? Administrator nie zablokuje Ci Sklepu Windows

Jeszcze miesiąc temu administratorzy mogli skorzystać z Edytora lokalnych zasad grupy, żeby wyłaczyć użytkownikom dostęp do Sklepu Windows, nawet jeśli korzystają z Windows 10 w wersji Pro. Kontrola dostępu do Sklepu (włącznie z możliwością instalowania aplikacji z zewnątrz) jest kluczowa w niektórych firmach. Microsoft postanowił jednak zrezygnować z tej opcji, tłumacząc, że dostęp do Sklepu jest niezbędny we wszystkich edycjach systemu z wyjątkiem Enterprise i Education.

Choć wersja Pro opiera się blokowaniu Sklepu, administratorzy wciąż mogą tego dokonać w w edycjach Enterprise i Education z wykorzystaniem narzędzi AppLocker lub Edytor lokalnych zasad grupy. Rzecznik Microsoftu potwierdził zmianę zasad, dodając, że firmy, które koniecznie chcą zablokować pracownikom dostęp do Sklepu Windows, powinny przejść na edycję Enterprise. Zasada obowiązuje od momentu wprowadzenia aktualizacji Windows 10 1511 (November Update) do Current Branch for Business (CBB).

"Microsoft skupia się na pomaganiu firmom w zarządzaniu ich środowiskami, dając jednocześnie ludziom wybór co do aplikacji i urządzeń, których używają, by być produktywnymi w pracy i w życiu. Windows 10 Enterprise jest naszą ofertą, która zapewnia profesjonalistom IT najbardziej drobiazgową kontrolę nad firmowymi urządzeniami. Windows 10 Pro oferuje zestaw tych możliwości i jest rekomendowany małym i średnim firmom, potrzebującym pewnego stopnia kontroli, ale nie pełnego zestawu, niezbędnego dla profesjonalistów IT w większych firmach. Możliwość blokowania dostępu do Sklepu Windows jest typowa dla organizacji, które pragną większej kontroli nad korporacyjnymi urządzeniami. Wpasowuje się to w ofertę Windows 10 Enterprise" - głosi oficjalne oświadczenie Microsoft.

Wyłączenie możliwości blokady Sklepu Windows dla systemu w edycjach, które z założenia powinny taki dostęp posiadać, znalazło swoje uzasadnienie w dokumentacji na portalu Microsoft Support. Pojawiły się też doniesienia, jakoby istniały nieoficjalne sposoby na zablokowanie Sklepu, wymagające użycia zewnętrznych aplikacji (niedostępnych natywnie w Windows 10) i edycji rejestru. Jak dotąd nie udało się ustalić, czy owe metody działają.

Krzysztof Sulikowski
5 maja 2016, 21:33
2 571
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 maja 2016, 21:33
2 571
OdsłonyKomentarze

Czyli wracamy do świata Windows 95
Ewa, 9 maja 2016, 15:27
Każdy nawet zwykły user bez praw admina może do woli instalować! Gorzej niż w Windows 2000
Pet, 9 maja 2016, 15:34

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.