Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nowy SQL Server wśród najszybszych baz danych...

Nowy SQL Server wśród najszybszych baz danych świata

System SQL Server 2016, będący najnowszą odsłoną systemu zarządzania relacyjną bazą danych firmy Microsoft, ukaże się na rynku już 1 czerwca, a więc za niespełna miesiąc. Nadchodzące wydanie przyniesie ze sobą wiele istotnych, zauważalnych, a w niektórych przypadkach także i rewolucyjnych zmian, które jeszcze bardziej umocnią pozycję firmy Microsoft wśród liderów w Magicznym kwadrancie Gartnera pod względem wizji i wykonania w takich obszarach, jak operacyjne bazy danych, analiza biznesowa, hurtownie danych czy zaawansowana analityka.

SQL Server 2016 zapowiadany jest jako wysokowydajna, wysokoskalowalna platforma danych, która z powodzeniem spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających aplikacji. Choć 'Sequel' jest z natury systemem baz relacyjnych, to można nim zarządzać także innymi rodzajami danych o odmiennej strukturze (tu producent przywołuje technologie JSON, XML i Hadoop), z możliwością ścisłej integracji danych lokalnych przedsiębiorstwa z tymi przechowywanymi na platformie Azure w ramach tzw. chmury hybrydowej. Nowy SQL Server cechuje się przede wszystkim znacznie podwyższoną wydajnością, co zostało już potwierdzone w zewnętrznych testach ogólnoświatowych.

Już przy samej aktualizacji systemu do nowej wersji, nie wliczając tu żadnych modyfikacji na poziomie stosowanych aplikacji, otrzymamy ponad 7-krotny wzrost przepustowości danych, prawie 4-krotny wzrost wydajności raportowania oraz aż 34-krotny wzrost szybkości przetwarzania kwerend. Przeprowadzone przez zajmującą się benchmarkami baz danych organizację TCP testy przetwarzania transakcji i testy porównawcze pozycjonują SQL Server 2016 jako lidera wśród hurtowni danych o wielkości 1 TB, 3 TB, 10 TB oraz, co konkretnie odnosi się do najnowszej wersji, baz o rozmiarze 30 TB (przy wykorzystaniu niesklastrowanego systemu Windows Server 2016 zainstalowanego na 8-jednostkowym serwerze stelażowym Lenovo System x3950 X6 z 12 TB pamięci RAM), lidera wśród baz transakcyjnych, a także lidera wśród produktów zapewniających najlepszy stosunek ceny do wydajności.

Nie licząc oferowanej dostawcom usług hostingowych edycji Web, SQL Server 2016 dostępny będzie w czterech odrębnych odsłonach: Express, Standard, Enterprise i Developer. Wersja Express to darmowa, choć nadal komercyjna wersja produktu z ograniczonym zestawem funkcji i limitem bazy do 10 GB, zapewniająca podstawowe funkcje przetwarzania transakcji on-line i oferująca podstawowe narzędzia analizy, raportowania, czy też wspomnianej już integracji w ramach chmury hybrydowej. Wersje Standard i Enterprise niejako znoszą wspomniany limit bazy (do 524 petabajtów) i oferują znacznie szerszy zakres narzędzi wchodzących w zakres wysokiej dostępności, zarządzania danymi, zaawansowanych zabezpieczeń oraz integracji i analizy danych. Z kolei edycja Developer to niekomercyjna, darmowa, ale przy tym pełna wersja produktu SQL Server 2016 Enterprise, przeznaczona wyłącznie dla deweloperów aplikacji bazodanowych. Edycja deweloperska nie może być stosowana w środowisku produkcyjnym, więc jej wydanie zbliżone jest do wykonanego niedawno ruchu firmy Red Hat, która na podobnej zasadzie nieodpłatnie udostępnia deweloperom pokaźny zestaw pełnych wersji swoich produktów. Dokładny rozkład funkcji w poszczególnych edycjach nowego SQL Servera możecie podejrzeć w poniższych grafikach.

W ramach odpowiedzi na pytania użytkowników Microsoft poinformował, że dostępna dotychczas edycja Business Intelligence nie będzie już dłużej oferowana, zaś jej dotychczasowi użytkownicy zostaną zmigrowani na (najpewniej zewnętrzne) rozwiązania o tych samych możliwościach i zbliżonym koszcie. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie ważniejsze zawarte w tym wydaniu funkcje, które składają się na zaprezentowane osiągi SQL Server 2016 - a mowa tu m.in. o rozszerzonej wydajności przetwarzania OLTP w pamięci czy funkcję ochrony danych ruchomych i statycznych Always Encrypted - dostępne są tylko w najbogatszych edycjach produktu, czyli wersji Enterprise i jej bezpłatnym odpowiedniku dla deweloperów.

Po raz kolejny warto nadmienić, że Microsoft po raz pierwszy w historii szykuje wydanie SQL Servera na systemy linuksowe, jednak już teraz możemy powiedzieć, że nie będzie ono częścią rodziny SQL Server 2016, gdyż wydanie to spodziewane jest najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Krzysztof Kapustka
5 maja 2016, 14:09
2 691
Odsłony
Krzysztof Kapustka
5 maja 2016, 14:09
2 691
OdsłonyKomentarze

nie 1 maja tylko 1 czerwca :)
Pan Korektor Erektor, 5 maja 2016, 16:07
Oczywiście, 1 czerwca. Poprawione.
Krzysiek, 5 maja 2016, 17:38
Które wersje współpracują z serwerem OPC ?
Które wersje współpracują z serwerem OPC ?, 11 maja 2016, 05:29

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.