Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

DNA to obiecujący nośnik pamięci - nowy zakup...

DNA to obiecujący nośnik pamięci - nowy zakup Microsoftu

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o odważnym projekcie Microsoft Research, który we współpracy z waszyngtońskim laboratorium MISL rozważał zbudowanie opartych na łańcuchach DNA nośników pamięci i badał możliwości ich implementacji w systemach komputerowych. Początkowo wyglądało to raczej na kolejny ekstrawagancki projekt, który ze względu na bariery - głównie finansowe i technologiczne - nie ma szans na realizację. Coś jednak ruszyło!

Microsoft nawiązał współpracę z firmą badawczą Twist Bioscience i postanowił zakupić 10 milionów oligonukleotydów DNA z myślą o zapisie danych. Dane będą zakodowane od podstaw, a następnie przesłane z powrotem do Microsoft. Firma zbada możliwości ich długotrwałego przechowywania (obecnie mówi się o czasie rozpadu połowicznego, przekraczającym 500 lat). Jak sądzi dr Emily M. Leproust, CEO Twist Bioscience, DNA jest w stanie zapewnić dużo wydajniejsze przechowywanie danych, niż współczesne nośniki: "DNA jest obiecującym nośnikiem pamięci, bowiem jego okres trwałości wynosi kilka tysięcy lat, oferuje trwały format magazynowania i może być odczytywane przy stale zmniejszających się kosztach".

https://flic.kr/p/8wMarU

Jak mówi architekt komputerowy, Dough Carmean, pierwsze kilka testów dowiodło, że 100% danych z DNA można było bezpiecznie odkodować i przywrócić. Badania wymagały ogromnych nakładów pracy, a zapewne także pieniędzy: "wciąż dzielą nas lata od komercyjnej dostępności produktu, jednak nasze wczesne testy z Twist zademonstrowały, że w przyszłości będziemy w stanie substancjalnie zwiększyć zagęszczenie i trwałość nośników danych" - mówi Carmean. Wysokie zagęszczenie łańcuchów DNA pozwala uzyskać 1 eksabajt danych na milimetr kwadratowy. Jeśli zaś chodzi o masę, 1 gram DNA może pomieścić 1 zetabajt (trylion gigabajtów) danych cyfrowych. Badania z lutego 2015 r. przeprowadzone na wydziale chemii i bioinżynierii Politechniki Federalnej w Zurychu dowiodły, że DNA może przechowywać dane do 2 milionów lat, jeśli utrzyma się temperaturę -0.4°F (-18°C).

Jak mówili badacze, "obecnie największą barierą we wdrożeniu pamięci DNA są koszta oraz efektywność, z jaką DNA może być syntezowane (lub produkowane) oraz sekwencjonowane (lub wczytywane) na szeroką skalę". Okazuje się jednak, że koszta są znacznie niższe niż 15 lat temu. Przykładowo w 2001 roku sekwencjonowanie jednego ludzkiego genomu kosztowało blisko 1 miliard dolarów, a pod koniec 2015 roku już tylko 1000 dolarów. To wciąż za dużo. Leproust prognozuje, że technologia może stać się dostępna publicznie, gdy koszta zmaleją kolejne 10 tysięcy razy - gdy sekwencjonowanie jednego genomu będzie kosztować 0,1 dolara.

Krzysztof Sulikowski
28 kwietnia 2016, 15:25
1 663
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 kwietnia 2016, 15:25
1 663
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.