Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Co nowego dla kafelków i powiadomień?

Co nowego dla kafelków i powiadomień?

BUILD 2016 już za nami. Jak być może pamiętacie, Microsoft obiecał zapoznać nas z nowościami dla kafelków i powiadomień w Windows 10. Zostaną one wprowadzone w "rocznicowej" aktualizacji systemu. Microsoft zebrał na ten temat sporo feedbacku, a wiele nowości będzie stanowić na niego odpowiedź.

Najczęściej zgłaszana sugestia związana była z dynamicznymi kafelkami, które zachęcają do określonej zawartości, lecz po kliknięciu jej nie dostarczają. Znamy to choćby z kafelka Wiadomości, który przytacza nagłówek newsa, jednak po kliknięciu otwiera się jedynie główne okno aplikacji, a po artykule ani śladu. Wkrótce taki scenariusz odejdzie do przeszłości. Kafelki można będzie niejako "podpiąć" pod zawartość, którą w danym momencie wyświetlają. Niestety oznacza to również, że kiedy kafelek jest aktywny, nie można za jego pomocą przejść bezpośrednio do głównego okna aplikacji - zawsze zaczniemy od widocznej zapowiedzi. Innymi słowy dynamiczne kafelki staną się wreszcie dynamiczne w pełnym znaczeniu tego słowa.

Zmiany zawitają też do obszaru powiadomień. Wiele z nich - w tym interfejs Card UI - przypadnie w udziale Centrum Akcji, o czym wiele napisaliśmy już wcześniej. Mamy tu jeszcze dodatkowe atrakcje. Gdy dostaniemy powiadomienie, ikona Centrum Akcji na pasku zadań będzie pokazywać, skąd ono pochodzi (np. z aplikacji Facebook czy od Cortany):

Od strony deweloperskiej spodziewać się należy lepszej synchronizacji powiadomień i kafelków. Pisaliśmy już, że Centrum Akcji będzie zsynchronizowane z chmurą, więc jeśli usuniemy powiadomienie na jednym urządzeniu, będzie ono usunięte, gdy zalogujemy się na inne. Dane zostaną usunięte również z dynamicznego kafelka. Powiadomienia będzie można też rozszerzyć. Zwykle w obszarze powiadomienia dostarcza się podstawowych informacji (np. nazwa aplikacji, nadawca i początek wiadomości). Będzie istniała możliwość zobaczenia reszty danych, bez opuszczania Centrum Akcji. Wreszcie zostanie wprowadzone nowe API o nazwie Notification Listener. Dzięki niemu aplikacje mogą "nasłuchiwać" powiadomień, które - jeśli są im przypisane konkretne akcje - mogą wywołać określony sygnał dźwiękowy i nie tylko.

W kwestii Xbox One pojawi się funkcja związana z UWP o nazwie Multi-User Aware Notifications. Dzięki niej powiadomienia będą bardziej zorientowane na konkretnego użytkownika. Gdy otrzymamy powiadomienie ze Skype'a, po jego kliknięciu zostaniemy przeniesieni do konta Skype osoby, do której napisano.

Na końcu trzeba rozwiać plotki, dotyczące interaktywnych dynamicznych kafelków. Microsoft nie zapowiedział niczego takiego, tym niemniej prawdziwa interaktywność może zostać wprowadzona w przyszłości.

Krzysztof Sulikowski
2 kwietnia 2016, 22:41
2 751
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 kwietnia 2016, 22:41
2 751
OdsłonyKomentarze

Czy tylko ja zauważyłem istotną zmianę na pasku zadań? System nie będzie już wyświetlał daty, tylko sam czas? Jak w Windows XP?
User, 3 kwietnia 2016, 02:07
Widać też, że Sugerowane Aplikacje na dobre zagoszczą w Menu Start. No i ten nowy koncept Menu Start. Nw co o nim myśleć. Jakoś niespecjalnie mi się podoba.
User, 3 kwietnia 2016, 02:09

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.