Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wieloplatformowe aplikacje dla każdego. Xamar...

Wieloplatformowe aplikacje dla każdego. Xamarin i .NET w open source

To bez wątpienia wiadomość dnia. Niedawno przejęta przez Microsoft platforma deweloperska Xamarin będzie odtąd dostępna dla wszystkich posiadaczy Visual Studio (także darmowego Visual Studio Community i Xamarin Studio Community), bez żadnych dodatkowych opłat. Ponadto kod źródłowy Xamarin zostaje otwarty. To nie żart! Xamarin Core przechodzi na open source.

Być może na początek należy się krótkie wyjaśnienie. Xamarin jest międzyplatformowym środowiskiem deweloperskim, działającym w chmurze i pozwalającym tworzyć aplikacje na Windows, iOS i Androida z poziomu PC z Windows. Sam w sobie działa w przeglądarce i jest w stanie odpalić napisaną aplikację oraz przedstawić błędy w kodzie. Po tym, jak Microsoft przejął producenta Xamarin, platforma stała się całkowicie zintegrowana z Visual Studio. Microsoft nie tylko uczynił Xamarin darmowym, ale również udostępnił jego kod źródłowy. Od teraz technologia jest dostępna zupełnie za darmo dla każdego. Ponadto otwarcie kodu Xamarin oznacza też, że biblioteki .NET Framework stały się w pełni otwartoźródłowe.

Xamarin

Jako że BUILD jest konferencją deweloperską, nie mogło zabraknąć małego pokazu programistycznego. Na sesji przedstawiono działanie takiego rozwiązania na przykładzie aplikacji map. Migel De Icaza zaprezentował, jak w Visual Studio stworzyć w kilka chwil aplikację i uruchomić ją w emulatorze iOS. Tę samą czynność można wykonać także w emulatorach innych platform, jak choćby Android. Xamarin posiada też wbudowany moduł debugowania.

Xamarin

Xamarin SDK wraz z innymi narzędziami zostaną udostępnione przez .NET Foundation na otwartoźródłowej licencji MIT. Dla zaznajomionych z Xamarin to raczej nowość, bowiem wiele technologii firmy wydano wcześniej pod GNU Public License. Przejście na MIT zyskało oficjalne wsparcie tak ze strony Microsoft, jak i Xamarin.

Xamarin Studio Community jest już dostępne do pobrania. Jest to darmowe i w pełni funkcjonalne środowisko programistyczne (IDE) dla użytkowników Mac, które pozwala tworzyć aplikacje dla Androida i iOS. Aplikacja jest przeznaczona dla studentów, deweloperów OSS i małych zespołów. Zarówno Xamarin Studio Community, jak i Visual Studio Community można pobrać bezpłatnie ze strony Xamarin Store.

Za moment kolejne newsy, tymczasem zapraszamy do zapisu relacji z pierwszego dnia konferencji i śledzenia naszej relacji na żywo z dnia drugiego.

Krzysztof Sulikowski
31 marca 2016, 19:47
2 196
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
31 marca 2016, 19:47
2 196
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.