Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Inteligentny bot Microsoftu porozmawia z tobą...

Inteligentny bot Microsoftu porozmawia z tobą na Twitterze

Ci, którym dane było zapoznać się z Cortaną, zapewne znają jej umiejętność prowadzenia rozmowy z użytkownikiem. Asystentka nie jest zwyczajnym chat-botem, bowiem wykorzystuje zasoby wiedzy, pochodzące z Internetu. Cortana wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Dotyczą one niektórych treści, kwestii osobowości czy możliwości podpięcia jej do czatu lub portalu społecznościowego, by udawała człowieka (pamięta ktoś Snickersa w GG?). Microsoft stworzył więc bota, z którym można porozmawiać na Twitterze.

Bot - a raczej ze względu na jego płeć fembot - w przeciwieństwie do swojej siostry Cortany nie potrafi ustawić przypomnienia ani zamówić przejazdu w Uber; potrafi i chce za to rozmawiać na praktycznie każdy temat. Rzeczywiście, można z nią porozmawiać o wszystkim (jak wiadomo, Cortana unika niektórych tematów). Nasza rozmówczyni nosi imię Tay i egzystuje na Twitterze pod adresem @TayandYou. Jest to chat-bot wykorzystujący sztuczną inteligencję (A.I.) i modele maszynowego uczenia (machine learning), rozwijane w ostatnich latach przez Microsoft. Biografia Tay mówi, że "im dłużej rozmawiasz, tym Tay staje się inteligentniejsza".

Tay

Czy wirtualna rozmówczyni jest tak inteligentna jak Cortana? Na razie trudno o precyzyjną odpowiedź. Tay radzi sobie z rozpoznawaniem kontekstu wypowiedzi, rozumie też popularne skrótowce (lol, jk, sup itp.), zna internetowy folklor (What is love, Rickroll) a nawet stosuje emoji. Sposób jej wypowiadania się jest dostosowany do wymogów Twittera, w którym posty nie mogą przekraczać określonej liczby znaków, a komunikaty są maksymalnie zwięzłe. Z botem można rozmawiać zarówno umieszczając tweety na tablicy, jak też poprzez szybkie wiadomości prywatne. Kilka przykładów prezentujemy poniżej:

Tay jest obecnie dostępna jedynie na Twitterze, a jej oficjalna strona tay.ai nie została jeszcze otwarta. Być może w przyszłości funkcje chat-bota znajdą się w pakiecie oferowanych przez Microsoft API w chmurze. Teraz jest to raczej ciekawostka zarówno dla lingwistów, jak i pasjonatów A.I. i użytkowników, którzy chcieliby sobie pogawędzić z komputerem.

Krzysztof Sulikowski
23 marca 2016, 16:11
1 596
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
23 marca 2016, 16:11
1 596
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.