Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Azure IoT Hub już ogólnodostępny

Azure IoT Hub już ogólnodostępny

Microsoft ogłosił wczoraj, że platforma Azure IoT Hub jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Jest to produkt, który rozszerze istniejący pakiet Azure IoT (Internet of Things) o funkcje połączenia, nadzoru i zdalnego zarządzania urządzeniami IoT. Hub pełni niejako funkcję pośrednika między inteligentnymi urządzeniami a rozwiązaniami w chmurze Azure.

Azure IoT Hub pozwala klientom analizować dane i obsługiwać urządzenia IoT w czasie rzeczywistym. Microsoft skupił się też na aspekcie bezpieczeństwa w Azure. Serwis wspiera wiele znanych protokołów IoT, takich jak MQTT, HTTPS i AMQPS. Warto tu zaznaczyć, że MQTT wspiera niezabezpieczone połączenia i jest zalecany jedynie wtedy, gdy jest absolutnie wymagany. Jak wiele projektów Microsoftu, zwłaszcza tych opartych na chmurze, Azure IoT Hub jest dostępny jako Open Source w repozytorium GitHub.

Narzędzie pozwala użytkownikowi lepiej zrozumieć stan urządzenia dzięki danym telemetrycznym z połączenia z chmurą (device-to-cloud), a następnie podjąć działania, gdy zajdzie taka potrzeba. Użytkownik może wysyłać wiadomości cloud-to-device, pełniące rolę poleceń i powiadomień dla urządzenia. Azure IoT Hub współpracuje z wieloma znanymi platformami (Linux, Windows i systemy czasu rzeczywistego) i protokołami, a także otwartoźródłowymi pakietami SDK. Obsługiwane protokoły to m. in. HTTP, Advanced Message Queuing Protocol (AMQP) i MQ Telemetry Transport (MQTT). Każdemu urządzeniu można przypisać odrębną "tożsamość", by łatwiej było je odróżnić w interfejsie Hub. Użytkownik może też nadawać różnego poziomu uprawnienia i zabezpieczenia.

By zacząć korzystać z Azure IoT Hub, należy najpierw założyć konto w serwisie Microsoft Azure. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie produktu.

Krzysztof Sulikowski
5 lutego 2016, 19:57
5 303
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 lutego 2016, 19:57
5 303
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.