Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Pół roku od premiery - które firmy przeszły n...

Pół roku od premiery - które firmy przeszły na Windows 10?

W czerwcu ubiegłego roku blisko 40% firm wyrażało chęć adaptacji Windows 10 w pierwszym roku od jego premiery. Teraz, po ponad pół roku od tego momentu, dane te zdają się potwierdzać. Nowy raport autorstwa Spiceworks zawiera garść ciekawych danych, które świadczą o obecnej sytuacji nowego systemu.

Spiceworks przeprowadził pierwszą część wspomnianych badań na miesiąc przed premierą Windows 10. Najwięcej firm zadeklarowało chęć adaptacji nowego systemu w ciągu pierwszego roku od premiery. Jedna trzecia badanych zdecydowała się na 1-2 lata po premierze, 7% na 2-3 lata, 4% na okres, przekraczający 3 lata, a 5% na możliwie najszybszą adaptację. Jedna dziesiąta badanych firm nie wiedziała, kiedy zamierza wdrożyć Windows 10, zaś 6% nie miała żadnych planów wobec nowego systemu. Podsumowując, 73% firm zamierzało zaadaptować Windows 10 w ciągu 2 pierwszych lat od momentu wydania.

Spiceworks

Firma postanowiła zbadać wskaźnik penetracyjny dla Windows 10 u firm. Po 6 miesiącach od premiery systemu wynosi on 18%. Spiceworks prognozuje, że w czerwcu tego roku dobije on do 40%. Firma porównuje też ogólną adaptację Windows 10 z jego poprzednikami. Zebranie 200 milionów użytkowników zabrało Windows 10 zaledwie pół roku. Windows 7 potrzebował na to całego roku, a Windows 8 ponad 15 miesięcy. Wskaźnik penetracyjny Windows 8 po pół roku od premiery wynosił 9,3%, czyli niemal dokładnie o połowę mniej niż w przypadku Windows 10:

Spiceworks

Jak prezentuje się wskaźnik penetracyjny w kontekście poszczególnych regionów? Najwyżej plasują się Stany Zjednoczone (19,3%), dalej EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka - 18,1%), Ameryka Łacińska (16,1%) i wreszcie APAC (Azja, Australia, Oceania - 14,4%).

Jak wynika z analiz Spiceworks, urządzenia z Windows 10 są częściej obecne w średnich i dużych firmach, niż w małych. Dla przykładu, wskaźnik penetracyjny wśród firm zatrudniających 500 pracowników (31%) jest trzy razy wyższy od wskaźnika wśród firm do 50 pracowników (10%). Można to tłumaczyć większą liczbą urządzeń podpiętych do sieci i wyższym prawdopodobieństwem, że owe urządzenia działają pod kontrolą Windows 10. Z drugiej strony małe firmy potrzebują zwykle więcej czasu na przetestowanie nowego systemu pod kątem sprzętu i kompatybilności z oprogramowaniem, a także na jego wdrożenie.

Spiceworks

W jakich dziedzinach gospodarki i przemysłu najczęściej używa się Windows 10? Nie jest specjalnym zaskoczeniem, że najwyższy wskaźnik penetracyjny przypadł segmentowi oprogramowania (28,2%). 22,6% należy do produkcji, 20,9% do energetyki itd. Najniższy odnotowany wskaźnik to domena organizacji nonprofit - 18,2%.

Spiceworks

Analitycy ze Spiceworks uważają, że ostatnie wyniki pokrywają się z ubiegłorocznymi deklaracjami firm. Microsoft jest też na dobrej drodze do osiągnięcia wymarzonego celu, jakim jest Windows 10 na 1 mld urządzeń. W ciągu pół roku udało się dobić do 20% tej liczby, a 11% spośród owych 200 mln stanowią właśnie urządzenia firmowe. Co powoduje, że użytkownicy tak szybko decydują się na upgrade? Odpowiedź nie jest zaskakująca. 64% ankietowanych wskazało, że wpływ na to miała oferta darmowej aktualizacji.

Krzysztof Sulikowski
3 lutego 2016, 22:12
5 407
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
3 lutego 2016, 22:12
5 407
OdsłonyKomentarze

Wielu nieświadomych użytkowników kliknęło niebieskie okno "Zainstaluj Windows 10" traktując to jako kolejny upgrade systemu Windows bez świadomości następstw. Staram się rozmawiać z tymi ludźmi. Okazuje się że generalnie "komputer spowolnił" co mnie nie dziwi jeżeli Kortana sprawdza na bieżąco korki na drogach:) Oraz że jest mało intuicyjny. A to boli. Myślę, że chodzi o pomieszany i animujący się interfejs (zob. np. menu Start).
Paweł, 8 lutego 2016, 08:39
Ten system dlatego jest pobierany bo za darmo - w innym przypdaku MS mialby WIELKA KLAPE. nie wnosi zupelnie nic nowego dla 90% uzytkownikow
Pitagora, 8 lutego 2016, 09:28
Pracuję dla jednej z sieci elektromarketów na dziale IT. Generalnie codziennie instaluję systemy Windows 10 na minimum 4-5 laptopach (nieduża miejscowość, niewielu klientów), w tym na laptopach wystawowych. Policzcie ile takich komputerów wystawowych jest aktywowanych z Windows 10. Stąd pewnie tak dobre wyniki.
PP, 8 lutego 2016, 13:14
Wlasnie zaktualizowałem Windows 7 Ultimate do 10 Pro pierwsza rzecz jaka polecam zrobic to blokada wszystkich wbudowanych "szpiegow" w nowy system. Caly czas korci by wrocic do starego systemu...
gosc, 29 marca 2016, 18:14

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.