Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Usługi w chmurze Azure także dla gier z zewnę...

Usługi w chmurze Azure także dla gier z zewnętrznych platform

W ostatnich latach Microsoft kładł silny nacisk na rozwój technologii chmury, co zaczęło się przejawiać również w świecie gier. Technologię chmury Azure wykorzysano m. in. w pierwszoosobowej strzelance Titanfall na Xbox One czy w Crackdown 3, nadchodzącym shooterze z otwartym światem. Odkąd stało się jasne, że Titanfall 2 ukaże się również na PS4, pojawiło się pytanie o dalszą integrację z Azure. Odpowiedź jest co najmniej zaskakująca.

W odpowiedzi na post jednego z użytkowników Twittera szef działu Xbox potwierdził, że "Usługi Azure są dostępne dla każdej gry, nawet dla ekskluzywnych [wydań] na innych platformach. Nie powstrzymujemy nikogo przed ich używaniem". Oznacza to jedno - chmura Microsofu nie jest zarezerwowana jedynie dla gier na Xbox One czy PC z Windows. Dziś jest już praktycznie jasne, że zapowiedziany na 2016 rok sequel Titanfall nadal będzie korzystać z mocy Azure, także poza platformą Xbox. Czy wiadomo coś o innych grach? Tego Phil Spencer nie wyjawił: "Wiem, że ludzie chcą, bym skomentował konkretne zewnętrzne gry. Po prostu nie mogę, sorry".

Zaprzęgnięcie mocy obliczeniowej chmury do pracy z grami zwykle oznacza, że szykuje się prawdziwa innowacja. Przykładowo, w zapowiedzianym na przyszły rok Crackdown 3 przetwarzanie danych będzie odbywać się po stronie chmury. Pozwoli to zachować przyzwoitą liczbę klatek na sekundę na ekranie gracza. Sama konsola nie poradziłaby sobie z tak złożonymi obliczeniami - pewien przedsmak tego możecie zobaczyć na wideo powyżej. Swoją drogą, sama idea przerzucenia gier do chmury jest ostatnio mocno dyskutowana.

Za parę lat, by grać w najnowsze produkcje, nie będzie już potrzebny mocny sprzęt. Wystarczy szybkie łącze internetowe, ekran i gamepad. W międzyczasie pojawi się jednak kolejna generacja "tradycyjnych" konsol, w tym następca Xbox One. Sądzimy, że właśnie owej generacji przypadnie w udziale największy rozkwit technologii gamingowych w chmurze.

Krzysztof Sulikowski
20 grudnia 2015, 16:51
1 692
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
20 grudnia 2015, 16:51
1 692
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.