Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Listopadowa aktualizacja przywrócona. Co było...

Listopadowa aktualizacja przywrócona. Co było powodem zdjęcia?

Pod koniec zeszłego tygodnia informowaliśmy Wam o utrudnieniach w pozyskaniu listopadowej aktualizacji Windows 10. Została wówczas wstrzymana dystrybucja obrazów ISO poprzez Media Creation Tool, a wybrani użytkownicy doświadczyli też problemów z Windows Update. Początkowo mówiło się o priorytetowej roli Windows Update. Microsoft miał zaprzestać rekomendowania Media Creation Tool, jednak nowe stanowisko firmy wskazuje już na inne przyczyny.

Okazuje się, że problem tkwił w samej aktualizacji. "Poznaliśmy niedawno błąd, który mógł wpłynąć na ekstremalnie niewielką liczbę osób, które już zainstalowały Windows 10 i pobrały November Update. Gdy owi klienci zainstalowali listopadową aktualizację, kilka ich preferowanych ustawień mogło w sposób przypadkowy nie zostać zachowanych. Przywrócimy te ustawienia dla wspomnianych klientów w nadchodzących dniach i przepraszamy za przysporzone kłopoty. Pracujemy, by rozwiązać problem tak szybko, jak to możliwe - nie wpłynie on na przyszłe instalacje listopadowego update'u, który jest dostępny dzisiaj". Wygląda więc na to, że Version 1511/Build 10586 znów jest dostępny do pobrania poprzez MCT.

Ustawienia

Preferowane ustawienia, o których pisał Microsoft, odnoszą się do czterech opcji. Jeśli użytkownicy je wyłączyli, zostały one włączone, a więc przywrócone do domyślnego stanu. Są to przede wszystkim ustawienia prywatności:

  • Zezwalaj aplikacjom na używanie mojego identyfikatora treści reklamowych w różnych aplikacjach (wyłączenie tej opcji spowoduje zresetowanie identyfikatora)
  • Włącz filtr SmartScreen, aby sprawdzić zawartość sieci Web (adresy URL) używaną przez aplikacje ze Sklepu Windows
  • Zezwalaj aplikacjom na działanie w tle
  • Zezwalaj aplikacjom na automatyczne udostępnianie i synchronizowanie informacji z urządzeniami bezprzewodowymi, które nie muszą być jawnie sparowane z komputerem, tabletem lub telefonem

Wstrzymanie całej dystrybucji aktualizacji ze względu na błąd, który dotyczy minimalnej grupy odbiorców, może wydawać się nieco zaskakujące. Windows 10 bywał już wcześniej krytykowany za swoje podejście do prywatności, dlatego Microsoft wolał mieć pewność, że tego typu zarzuty nie będą się już powtarzać.

Microsoft wypuścił już aktualizację zbiorczą (KB3120677), o której wiadomo jedynie tyle, że naprawia wspomniany powyżej błąd i zmienia numer wersji systemu na 10586.14.

Krzysztof Sulikowski
25 listopada 2015, 16:39
4 182
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
25 listopada 2015, 16:39
4 182
OdsłonyKomentarze

Najnowsze obrazy płyt Win10_1511 czyli listopadowa wersja znajdziecie na tej stronie: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/techbench
er, 25 listopada 2015, 22:53
https://www.microsoft.com/en-us/software-download/techbench
er, 25 listopada 2015, 22:54
Ktoś może potwierdzić, że do MCT wróciła najnowsza wersja 1511?
re, 26 listopada 2015, 13:18
Jak to często bywa winni się tłumaczą. Nie ma żadnych przesłanek aby stosować się do opisanych zaleceń. Nie widzę potrzeby dlaczego miałbym przekazywać Microsoftowi jakieś informacje. Nie jestem też królikiem doświadczalnym. Aktualizacja ma za zadanie poprawić działanie systemu niezależnie od ustawień użytkownika. Jeśli tak się nie dzieje a wręcz skutek jest odwrotny to znaczy że wydawca ma nieczyste zamiary.
fandc, 29 listopada 2015, 12:04
Ooo, dzięki Ci wielkie za linki do ISO :) Tego było potrzeba.
Logos, 30 listopada 2015, 00:31
A ja się pytam co to jest za zbiorcza aktualizacja KB3116908 którą mam dzisiaj a nigdzie o niej ani słowa?
NEO, 2 grudnia 2015, 23:31

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.