Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Kłopotliwa aktualizacja KB3105208 zdjęta z Wi...

Kłopotliwa aktualizacja KB3105208 zdjęta z Windows Update

Najnowsza aktualizacja KB3105208 spowodowała wyświetlenie niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) u wielu użytkowników Windows 10: Insider Preview. Choć dokłada przyczyna problemu nie jest znana, można zauważyć pewną prawidłowość. Niebieski ekran wyświetla się często u użytkowników builda 1065 na urządzeniach z włączonym Secure Boot/UEFI. Pojawiło się już kilka porad dla osób, doświadczających problemów z aktualizacją, tym niemniej Microsoft ostatecznie zdecydował się usunąć ją z Windows Update.

Jedną z nieoficjalnych metod obejścia problemu jest przywrócenie systemu do wcześniejszego stanu. Jak pisze niejaki dd-draihnier z forum Microsoft Community: "Pod koniec przywracania systemu, mówi on, że pojawił się nieoczekiwany błąd i przywracanie nie powiodło się. System uruchamia się jednak ponownie. Po zalogowaniu okno dialogowe przywracania mówi, że system został pomyślnie przywrócony. Ale: wszystkie aplikacje modern, wliczając w to aplikację Sklepu, są niefunkcjonalne. Właśnie tego doświadczam w drugim Dell Venue 8 Pro". Błąd pojawia się nie tylko w mocno spersonalizowanych systemach. Doświadczają go też posiadacze nowych urządzeń ze świeżymi instalacjami Windows 10 Insider Preview. Gabe Aul ostrzega przed metodą przywracania systemu, bowiem może ona całkowicie uniemożliwić załadowania systemu na danej maszynie. Najlepszym wyjściem jest - jak na razie - wyłączenie funkcji Secure Boot.

Jeden z inżynierów działu Microsoft Support sugeruje inną metodę obejścia problemu:

  "Po sprawdzeniu jest jasne, że automatyczna naprawa wyrzuci ten błąd, a przywracanie systemu nie działa.

  Sugerowałbym kliknięcie Zaawansowanych Opcji i zobaczenie, jakie opcje są dostępne. Jeśli widnieje tam pozycja UEFI Firmware Settings, sugerowałbym wykonanie następujących kroków:

  Krok 1: Kliknij UEFI Firmware Settings a następnie Restart.

  Krok 2: Zostaniesz przeniesiony do BIOS Settings, rozwiń Secure Boot.

  Krok 3: Kliknij Secure Boot Enable.

  Krok 4: Kliknij Disabled.

  Krok 5: Kliknij Tak, gdy pojawi się okienko, a następnie kliknij Apply.

  Jeśli nie widzisz UEFI Firmware Settings w Opcjach Zaawansowanych, zrestartuj system i w trakcie wyświetlania logo producenta naciśnij klawisz Del (może to być F2, F1 lub inny, w zależności od producenta). Gdy będziesz mógł wejść do BIOSu, postępuj według kroku drugiego i następnych.
  "

Należy pamiętać, że zmian ustawień w BIOS/CMOS dokonujemy na własne ryzyko. Nieumiejętna konfiguracja może uniemożliwić załadowanie systemu.

Microsoft doszedł do wniosku, że KB3105208 jest zbyt kłopotliwy, więc lepiej go usunąć. "KB został zduszony minionej nocy (nie będzie dłużej automatyczny), a teraz całkowicie wycofany" - ogłosił Gabe Aul. Cóż, to nie pierwsza sytuacja, w której aktualizacja Windows sprawia więcej szkód, niż ich naprawia. Kłopotliwa aktualizacja pojawiła się jednak tylko w kompilacjach Insider Preview, które z założenia są niejako poligonem doświadczalnym dla programistów Windows. Jej udostępnienie dla wszystkich użytkowników stabilnego wydania Windows 10 byłoby dużo bardziej katastrofalne...

Krzysztof Sulikowski
24 października 2015, 19:13
2 664
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 października 2015, 19:13
2 664
OdsłonyKomentarze

Dobrze że dzisiaj nie otwierałem mojego testowego W10. Im dalej w las tym coraz ciemniej.
jw, 25 października 2015, 01:32
Będę drugi raz przywracał ponieważ właśnie teraz walczę z martwymi aplikacjami modern jak i martwym menu start (w ogóle nie reaguje). Sprawdzę to rozwiązanie z UEFI, oby to rozwiązało sprawę.
Autor, 25 października 2015, 02:47
to co wyprawia microshit to jakiś dramat
fat, 25 października 2015, 10:15

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.