Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Hasła tekstowe to przeżytek? Surface Pro 4 z ...

Hasła tekstowe to przeżytek? Surface Pro 4 z funkcją logowania Windows Hello

Do premiery najnowszego tabletu Microsoftu pozostał już zaledwie tydzień, tymczasem jego przedsprzedaż rozkręciła się na dobre. O Surface Pro 4 zdążyliśmy już napisać parę słów, lecz czy wspomnieliśmy, że zalogujemy się do niego bez użycia hasła? Jeśli nie, to dziś nadrobimy zaległości. Tablet został wyposażony w dwa czujniki, zdolne rozpoznać twarz właściciela. We współpracy z funkcją Windows Hello możemy (lecz nie musimy) zapomnieć o hasłach tekstowych. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

O podobnej formie logowania pisaliśmy już w kontekście Lumii 950/950 XL. Smartfony działają jednak nieco inaczej, gdyż skupiają się na tęczówce oka. 12- lub 14-calowy tablet jest już nieco mniej poręczny, dlatego rozpoznawanie twarzy zdaje się lepszym pomysłem. Jak zobaczycie na poniższym wideo, skonfigurowanie Windows Hello zajmuje tylko parę sekund. W aplikacji Ustawienia przechodzimy do zakładki Konta, Opcje logowania, a następnie wybieramy pozycję Windows Hello. Po zatwierdzeniu warunków następuje rejestracja twarzy użytkownika. Nasze konto możemy dodatkowo zabezpieczyć kodem PIN (hasłem tekstowym). To wszystko! Na nagraniu zaprezentowano też proces logowania.

Windows Hello "działa jedynie, gdy posiadasz specjalną kamerę. Odblokowywanie poprzez rozpoznanie twarzy nie działa w Surface Pro 3, Surface 3 lub wcześniejszych wersjach urządzenia. Istnieje też opcja, związana ze skanerem linii papilarnych - która jest dostępna w specjalnej wersji nowego Type Cover" - wyjaśnia Sean Ong, autor wideo. Nie jest tajemnicą, że Surface Pro 3 doskonale radzi sobie z obsługą Windows 10. Dołączona do systemu funkcja Windows Hello nie może jednak opierać się wyłącznie na standardowej kamerze. Wymagany jest dodatkowy, zgodny z Windows Hello czujnik - w tym przypadku (podobnie jak w Lumii 950/950 XL) jest to czujnik podczerwieni.

"W Windows Hello, pokazując twarz lub dotykając palcem nowe urządzenie z Windows 10, będziecie natychmiast rozpoznani. Windows Hello jest nie tylko bardziej poręczne od wpisywania hasła - jest też bezpieczniejsze! Nasz system pozwala ci dokonywać uwierzytelnień w aplikacjach, treściach firmowych, a nawet wybranych doświadczeń online, bez konieczności przechowywania hasła na twoim urządzeniu lub serwerze w sieci" - tłumaczy Microsoft.

Krzysztof Sulikowski
19 października 2015, 19:07
2 178
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 października 2015, 19:07
2 178
OdsłonyKomentarze

Nie wiem czy logowanie za pomocą linii papilarnych jest bezpieczne bo dziennie zostawiamy kilka tysięcy "kluczy" do systemu na wszelakiej maści przedmiotach.
zs, 19 października 2015, 20:07
Ciekawe spostrzeżenie! O ile nie da się oszukać Windows Hello, podkładając zdjęcie pod kamerę/sensor, o tyle nie słyszeliśmy dotąd praktycznie nic o mechanizmach bezpieczeństwa w rozpoznawaniu linii papilarnych.
KS, 19 października 2015, 22:52
witam przed aktualizacja wszystko było ok. po aktualizacji system prosi tylko o pin nawet nie probuje rozpozania twarzy. nie wiem gdzie można to zmienić. w ustawieniach w opcji konta w opcji windows hello po wcisnieciu kamery pominucie jest komunikat ze niby nie działa prawidłowo.
po aktualizacji nie działa rozpoznawanie twarzy, 19 grudnia 2016, 10:15

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.